Kot w butach - streszczenie

Opowieść o kocie paradującym w butach krążyła po całej Europie w ludowych podaniach od ok. XIV wieku. Najstarsza zapisana wersja baśni pochodzi z wydanego w XVI wieku tomu „Le piacevoli notti” autorstwa Giovanniego Straparoli, zaś w wersji Charlesa Perraulta pojawiła się jako „Imć kot, czyli kot w butach” w „Bajkach Babci Gąski” (1697).

Tytułowy kot dostaje się w spadku najmłodszemu z trzech synów ubogiego młynarza obiecując swemu nowemu właścicielowi, iż jeśli tylko zaopatrzy go w worek i parę butów ten przyniesie mu więcej korzyści niż młyn i koń pozostawione starszym braciom. Aby spełnić swoją obietnicę, przedsiębiorczę zwierzę przez kilka tygodni łapie za pomocą ofiarowanego mu worka okazy drobnej zwierzyny, które zanosi później w darze królowi zjednując tym łaskę dla swego gospodarza. Dowiedziawszy się zaś o planowanym przez króla i jego córkę spacerze nad rzekę, kot doradza swemu panu kąpiel przy pobliskim brzegu, nie zdradzając szczegółów swego planu.

Zauważywszy zbliżający się orszak królewski kot zaczyna wzywać ratunku i przedstawia swego gospodarza jako jaśniepana Szarabana opowiadając o zmyślonych złodziejach, którzy uciekli z jego szatami. Król rozkazuje odziać młodzieńca i razem wyruszają w podróż po okolicy, w której trakcie księżniczka zakochuje się w młynarzu bez pamięci. Kot tymczasem podąża przed orszakiem i przekonuje naiwnych chłopów pracujących na łące i polach, by na zapytanie króla odpowiadali, iż są to dobra wielmożnego pana Szarabana, na koniec zaś dociera do zamku bardzo majętnego wilkołaka. Chytre zwierzę podstępem namawia potwora do zamienienia się w mysz, którą później bez trudności pożera, przejmując władzę nad zamczyskiem, a orszak króla ugaszcza wspaniałą ucztą przygotowaną wcześniej dla przyjaciół wilkołaka.

Oczarowany przymiotami i bogactwem pana Szarabana, król proponuje młynarczykowi, by został jego zięciem, opowieść znajduje więc szczęśliwe zakończenie:

Honor, który mu uczynił król, przyjął jaśnie pan z głębokim pokłonem. I jeszcze tego dnia poślubił księżniczkę. Kot zaś został szlachcicem i gonił
myszy tylko dla igraszki.

Pierwszy morał bajki poucza, iż nie należy przesadnie liczyć na bogactwa dziedziczone po krewnych, a raczej zdobywać je własnym sprytem; drugi morał wyraża sceptyczne podejście autora do zauroczenia pomiędzy księżniczką i młynarczykiem kładąc je na karb dobrze zaaranżowanego kłamstwa.

Polecamy również:

  • Kopciuszek - streszczenie

    Baśń opowiada o losach „niezmiernie zacnej i łagodnej dzieweczki”, której ojciec ożenił się powtórnie z „jejmością wielce pyszną i zadzierającą nosa”, posiadającą z pierwszego małżeństwa dwie córki o podobnym do swojego charakterze. Więcej »

  • Czerwony Kapturek - streszczenie

    Historia dziewczynki w czerwonym nakryciu głowy funkcjonowała we francuskich baśniach ludowych przekazywanych ustnie od XIV wieku, inspirowana w pewnej mierze mitologicznymi i biblijnymi opowieściami o bohaterach wydostających się z wnętrzności potworów. Więcej »

  • Charles Perrault, Knyps z czubkiem – streszczenie

    Akcja baśni rozgrywa się w pewnym odległym królestwie, w którym królowa urodziła synka. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 5 =
kubx
2017-04-14 10:15:46
dostałem 6 z tego:)
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54