Czerwony Kapturek - streszczenie

Historia dziewczynki w czerwonym nakryciu głowy funkcjonowała we francuskich baśniach ludowych przekazywanych ustnie od XIV wieku, inspirowana w pewnej mierze mitologicznymi i biblijnymi opowieściami o bohaterach wydostających się z wnętrzności potworów. W wersji Perraulta baśń została pozbawiona najbardziej krwawych motywów, ale również opatrzona nowym zakończeniem o moralizatorskim wymiarze. Opowieść weszła w skład tomu „Bajki Babci Gąski” z 1697 roku jako „Mały Czerwony Kapturek” („Le Petit Chaperon Rouge”).

Główną bohaterką historii jest mała urocza dziewczynka, której ukochana babcia uszyła czerwone wdzianko z kapturem – stało się ono nieodłącznym atrybutem dziecka, stąd też w wiosce zaczęto nazywać go Czerwonym Kapturkiem.

Pewnego dnia matka wysłała córkę w odwiedziny do niedomagającej babci mieszkającej w odległej wsi. W czasie przeprawy przez las dziewczynka napotkała wilka i niebacznie wdała się z nim w rozmowę wyjawiając, gdzie znajduje się domek babci. Wilk udał się wtedy do chatki i podszywając się pod Czerwonego Kapturka wtargnął do środka, czym prędzej pożerając babcię i zajmując jej miejsce w łóżku.

Kiedy pod chatką pojawiła się dziewczynka, wilk zmienionym głosem zachęcił ją do wejścia i zbliżenia się do łóżka niedomagającej „babci”. Czerwony Kapturek zwrócił wtedy uwagę na jej nietypowy wygląd, wdając się z przebranym wilkiem w dyskusję:

– O moja babko, jakie ty masz wielkie ręce!
– Żeby cię mocniej uścisnąć, moja ty dziecino!
– O moja babko, jakie ty masz długie nogi!
– Aby cię prędko schwytać, moja ty dziecino!
– O moja babko, jakie ty masz wielkie uszyska!
– Aby cię dobrze słyszeć, moja ty dziecino!
– O moja babko, jakie ty masz wielkie oczy!
– Aby cię lepiej widzieć, moja ty dziecino!
– O moja babko, jakie ty masz wielkie zęby!
– Aby cię smacznie zjeść!

Wypowiedziawszy swą ostatnią kwestię, wilk czym prędzej pożarł Czerwonego Kapturka.

W wersji Perrault’a dziewczynka i jej babcia nie doczekują się wybawcy (leśniczego), który wyciągnąłby je z brzucha wilka, pojawia się za to przestroga skierowana do dziewcząt, by nie wdawały się w rozmowy z nieznajomymi.

Polecamy również:

 • Kopciuszek - streszczenie

  Baśń opowiada o losach „niezmiernie zacnej i łagodnej dzieweczki”, której ojciec ożenił się powtórnie z „jejmością wielce pyszną i zadzierającą nosa”, posiadającą z pierwszego małżeństwa dwie córki o podobnym do swojego charakterze. Więcej »

 • Kot w butach - streszczenie

  Tytułowy kot dostaje się w spadku najmłodszemu z trzech synów ubogiego młynarza obiecując swemu nowemu właścicielowi, iż jeśli tylko zaopatrzy go w worek i parę butów ten przyniesie mu więcej korzyści niż młyn i koń pozostawione starszym braciom. Więcej »

 • Charles Perrault, Knyps z czubkiem – streszczenie

  Akcja baśni rozgrywa się w pewnym odległym królestwie, w którym królowa urodziła synka. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Gagry gagrydjdhhdhdh
• 2023-01-31 15:11:08
dzieki
• 2023-01-31 11:52:02
m
• 2023-01-30 21:26:00
Git
• 2023-01-30 08:19:21