Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Georges Braque - biografia i obrazy - strona 2

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

twórczości

Początkowe prace Braque były inspirowane malarstwem impresjonistycznym, a następnie fowizmem i dziełami Cezanne’a. Malował wówczas w stylu „dzikich bestii” („Wielkie drzewa”, „Pejzaż z okolic Antwerpii”, „Domy w Lestaque”), jednak dopiero spotkanie z Picassem przyczyniło się do rozwoju jego talentu.

W 1908 roku artyści stworzyli razem zręby nowego awangardowego kierunku – kubizmu. Prace Braque'a przez wielu znawców sztuki uważane są za najbardziej sugestywne realizacje tego nurtu („Mandora”, Szklanka na stole”, Butelka i ryby”, cykl „Martwe natury z instrumentami”. „Kompozycja z asem treflowym”, „Portugalczyk”).

Braque do perfekcji opanował więc geometryzację, rozbicie bryły i likwidację perspektywy. Od 1912 roku zaczął tworzyć również w duchu kubizmu syntetycznego, inkrustując swoje obrazy kawałkami szkła, gazet czy tapet. Mniej więcej od lat 20. malarz porzucił kubizm na rzecz malarstwa bardziej realistycznego, operującego intensywną kolorystką i miękką linią. Można tu wymienić: „Martwe natury ze stolikiem”, „Kominki”, „Bilardy”, „Pracownie artysty”.

Braque zajmował się również sztuką użytkową – oprócz kostiumów dla Diagilewa wykonał drzwiczki do tabernakulum w kościele w Assy, witraże w kaplicy w Varengevilles, plafon w Luwrze. Pod koniec życia zajął się też projektowaniem biżuterii z motywami z własnego malarstwa. Jego dzieła budziły taki entuzjazm i zainteresowanie, że wystawiono je w Luwrze. W podobnym stylu Braque tworzył również inne przedmioty sztuki użytkowej: gobeliny, meble, stoliki. Przedsięwzięcie to zyskało miano „Metamorfoz”.

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');