Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pierre de Fermat – biografia i dokonania - strona 2

rozwoju wielu gałęzi matematyki. W zakresie teorii liczb był autorem słynnego wielkiego twierdzenia Fermata, zgodnie z którym „dla liczby naturalnej n>2 nie istnieją takie dodatnie liczby naturalne x, y, z, które spełniałyby równanie: xn + yn = zn”. Nie przeprowadził jednak dowodu na to twierdzenie.

Wprowadził również pojęcie specyficznych liczb naturalnych, które nazwano od jego nazwiska liczbami Fermata. Wynalazł metodę rozkładu liczby na czynniki pierwsze, zwaną algorytmem Fermata. Ponadto zajmował się geometrią i określił metodę współrzędnych oraz sposób wykreślania krzywej drugiego stopnia przez płaszczyznę stożka.

Co więcej, zajmował się funkcjami – wyznaczył metodę określania ekstremum – minimum i maksimum. Jego prace przyczyniły się do rozwoju rachunku prawdopodobieństwa.

Warto również pamiętać, że osiągnięcia Fermata znalazły zastosowanie w optyce. Chodzi tu o tak zwaną zasadę Fermata określającą minimalną drogę optyczną, jaką odbywa promień świetlny.

Zobacz również

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii.

  Więcej
 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos.

  Więcej
 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik.

  Więcej
 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu).

  Więcej
 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 4 =
twoj pies
2019-05-19 15:24:17
sdlabe dostalam 4
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11