Niccolò Tartaglia – biografia i dokonania - strona 2

którym zyskał dużą popularność jako uczony.

Wkrótce dokonał jednego z najważniejszych odkryć w dziedzinie matematyki – opracował metodę rozwiązywania równań algebraicznych trzeciego stopnia. Z tego powodu w 1539 roku skontaktował się z nim Girolamo Cardano, który pragnął poznać ów tajny sposób. Po usilnych próbach uczonego Tartaglia podzielił się z nim swoim sekretem. Wkrótce jednak bardzo tego pożałował, ponieważ Cardano opublikował metodę w swojej własnej książce „Ars Magna” w 1543 roku. Stało się tak dlatego, że Cardano odkrył, iż to nie Tartaglia jako pierwszy wpadł na tę metodę, ale był nim Scipione del Ferro.

Z kolei Tartaglia zapisał się na kartach historii matematyki nie tylko stworzeniem wzoru na rozwiązywanie równań sześciennych, ale także innymi osiągnięciami. Opracował on bowiem wzór na objętość czworościanu, a także wzór Herona na pole trójkąta.

Zmarł w 1557 roku w Wenecji. Jego osiągnięcia przyczyniły się nie tylko do rozwoju matematyki, ale również mechaniki, batalistyki i geodezji. Tartaglia był także autorem pierwszego przekładu „Elementów” Euklidesa na język włoski.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54
No ok
• 2022-01-19 17:29:47