Astrid Lindgren, Ronja, córka zbójnika – streszczenie

Opowieść Astrid Lindgren rozpoczyna się w momencie, gdy w pewnej zbójeckiej rodzinie przychodzi na świat dziewczynka. Rodzice Lovis i Mattis postanowili nadać jej imię Ronja. Jej ojciec był hersztem bandy, która zajmowała się rabowaniem kupców, zaś Lovis skupiała się na gospodarstwie domowym i wychowywaniu córki. Wszyscy zamieszkiwali w zbójeckim zamku, który pewnej nocy został zniszczony od uderzenia pioruna. Od tamtej pory jego drugą część zajmował największy wróg Mattisa – Bork i jego rodzina. U Borków także urodziło się małe dziecko – chłopiec o imieniu Birk. Dzieci dwóch zwaśnionych grup dorastały z dala od siebie, nie wiedząc nawet o swoim istnieniu.

W końcu dochodzi do ich spotkania, jednak oboje są do siebie bardzo uprzedzeni i wrogo nastawieni przez rodziców. Wydarzyło się kilka sytuacji, w których musieli pomóc sobie nawzajem. To znacznie zbliżyło do siebie Ronję i Birka, którzy zaczęli wreszcie darzyć się sympatią oraz szacunkiem. Relacja ta wkrótce przerodziła się w prawdziwe uczucie, którego nie chcieli zaakceptować ojcowie zakochanych. Mattis wyrzekł się więc swojej córki, a ona w konsekwencji uciekła z ukochanym, zamieszkując w Niedźwiedziej Grocie. W wyniku zmiany pór roku i pogarszających się warunków, dzieci zmuszone są stawić czoła dorosłym problemom. Wspólnie przechodzą prawdziwą „szkołę życia”, niejednokrotnie wzajemnie ratując siebie z opresji i niebezpiecznych sytuacji. Dzięki temu wiedzieli, ze zawsze mogą na siebie liczyć. Po pewnym czasie dzieci zaczęły odczuwać brak swoich rodziców, szczególnie Ronja, która bardzo tęskniła za ojcem. Jej charakter i życzliwa osobowość pomagają w doprowadzeniu do zgody pomiędzy skłóconymi rodzinami – bohaterka wierzyła bowiem w moc jedności ponad podziałami i nienawiścią. Droga do tego szczęśliwego zakończenia była dla niej jednak bardzo mozolna i trudna, a także okupiona cierpieniem i bólem. Wszystkie te doświadczenia korzystnie oddziałały na jej dojrzałość, sposób rozumienia świata oraz wiarę w siłę miłości.

Polecamy również:

 • Pippi Pończoszanka - streszczenie

  Pippi przenosi się do Willi Śmiesznotki - Pippi mieszkała na skraju małego, małego miasteczka. Jej dom znajdował się w starym i zapuszczonym ogrodzie. Nie miała ona rodziców. Mamusia patrzyła na nią z nieba, a dziewczynka zupełnie jej nie pamiętała. Tatuś był kapitanem statku, a bohaterka towarzyszyła mu do... Więcej »

 • Dzieci z Bullerbyn - streszczenie

  Lisa ma siedem lat, mieszka w Bullerbyn, małej wiosce położonej w południowej Szwecji. Dziewczynka ma dwóch braci, ośmioletniego Bossego i dziewięcioletniego Lassego. W Bullerbyn są zaledwie trzy domy, rodzina Lisy mieszka w Zagrodzie Środkowej. W Zagrodzie Północnej mieszkają Britta i Anna,... Więcej »

 • Bracia Lwie Serce - streszczenie

  Głównymi bohaterami powieści Astrid Lindgren są dwaj bracia – 9-letni Karol i 13-letni Jonatan Lew. Młodszy z nich jest nieuleczalnie chory, Jonatan uspokaja jednak strach Karola przed śmiercią opowieścią o czarodziejskiej krainie Nangijali, gdzie kiedyś znów się spotkają i będą mogli wieść... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43