Harry Potter i Czara Ognia - streszczenie

1. Dom Riddle’ów

Dom Riddle’ow jest owiany legendą - przed laty znaleziono tam wszystkich troje domowników martwych. Oskarżony o morderstwo został ogrodnik, ale został uwolniony z braku dowodów. Przez całe lata mieszkał nadal w domku ogrodnika pilnując pustego domu. W nocy widzi w domu światło. Idzie tam i słyszy rozmowę dwóch mężczyzn o magicznych sprawach i planie zabójstwa Harry’ego Pottera. Kiedy jeden z mężczyzn dowiaduje się, że są podsłuchiwani, morduje ogrodnika.

2. Blizna

Harry budzi się z koszmaru gdzie wiedział Voldemorta, który zabijał starca. Boli go blizna. Pisze o tym do Syriusza, swojego ojca chrzestnego, ale nie wspomina o śnie.

3. Zaproszenie

Dudley musi schudnąć, więc cała rodzina przechodzi na dietę, by mu to ułatwić. Tradycyjną pocztą przychodzi dla Harry’ego zaproszenie do Weasleyów i na udział w mistrzostwach świata w quidditchu. Wuj początkowo nie chce go puścić, ale gdy chłopiec wspomina o swoim ojcu chrzestnym pozwala mu. 

4. Do nory!

Weasleyowie przybywają tradycyjnym czarodziejskim sposobem - kominkiem, który w domu Dursleyów okazuje się zamurowany. Tata Rona musi go zniszczyć, by mogli wyjść. Dudley je cukierka, który upuścił Fred i rośnie mu język. Harry wchodzi do kominka zostawiając pana Weasleya, by naprawił szkody.

5. Magiczne dowcipy Weasleyów

Fred i George wymyślili, że chcą otworzyć sklep z zabawnymi przedmiotami - ich rodzice nie są tym zachwyceni.

6. Świstoklik

Następnego dnia o świcie Weasleyowie z Harrym i Hermioną idą na pobliskie wzgórze, skąd świstoklikiem przenoszą się na pole namiotowe mistrzostw. Razem z nimi transportują się Cedrik Diggory i jego ojciec.

7. Bagman i Crouch

Poznają szefa Percy'ego - pana Croucha. Bliźniaki stawiają wszystkie swoje pieniądze w zakładzie z Bagmanem, pracownikiem Ministerstwa Magii.

8. Finał mistrzostw świata w quidditchu

Wieczorem odbywa się mecz. Nie pojawia się pan Crouch, jego skrzatka zajmuje mu miejsce. Pojawi się tam też Draco Malfoy z rodzicami. Irlandia wygrywa, choć to Wiktor Krum, szukający Bułgarii, złapał znicz. Bliźniacy wygrywają zakład.

9. Mroczny znak

W nocy budzi ich pan Weasley - są zamieszki, muszą opuścić namiot i się schować. Harry, Ron i Hermiona spotykają Malfoya, który tłumaczy im, że zakapturzone postacie wyszukują mugoli, żeby się nad nimi znęcać. Widzą też skrzatkę Croucha, która ucieka, chociaż coś ją wstrzymuje. Harry gubi różdżkę. Obok nich ktoś rzuca mroczny znak - symbol Voldemorta. Pojawiają się funkcjonariusze ministerstwa i Crouch oskarża trójkę przyjaciół, że to ich sprawka. Wśród drzew znajdują skrzatkę i różdżkę Harrego. Stworzenie jest oskarżone o wyczarowanie znaku. Mrużka zostaje zwolniona ze służby. Pan Weasley tłumaczy, że w dawnych czasach mroczny znak pojawiał się nad domami, gdzie kogoś zabito. Zakapturzonymi postaciami byli śmierciożercy - poplecznicy Voldemorta.

10. Chaos w ministerstwie magii

Wracają do domu. Pan Weasley z Percym lecą do ministerstwa, żeby pomóc zapanować nad chaosem wywołanym na mistrzostwach. Harry przyznaje się przyjaciołom, że bolała go blizna i napisał o tym do Syriusza.

11. W pociągu do Hogwartu

W dniu wyjazdu tata Rona zostaje wezwany do pracy, by pomógł przyjacielowi Dumbledora - Szalonookiemu Moodiemu wydostać się z tarapatów. Emerytowany auroro twierdził, że ktoś go napadł i przez to użył magii w obecności mugoli.

12. Turniej trójmagiczny

Hermiona dowiaduje się, że w Hogwarcie służą domowe skrzaty. Po zakończeniu przywitalnej uczty pojawia się Szalonooki Moody - nowy nauczyciel obrony przed czarną magią. Dyrektor Dumbledore ogłasza, że w tym roku w ich szkole odbędzie

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Mickiewicz lubi w dvpe
• 2023-10-03 08:34:52
W pytę
• 2023-10-02 16:34:41
okokoksporekcoty
• 2023-10-02 11:44:09
nudne to
• 2023-10-01 11:52:10