Harry Potter i Czara Ognia - streszczenie

1. Dom Riddle’ów

Dom Riddle’ow jest owiany legendą - przed laty znaleziono tam wszystkich troje domowników martwych. Oskarżony o morderstwo został ogrodnik, ale został uwolniony z braku dowodów. Przez całe lata mieszkał nadal w domku ogrodnika pilnując pustego domu. W nocy widzi w domu światło. Idzie tam i słyszy rozmowę dwóch mężczyzn o magicznych sprawach i planie zabójstwa Harry’ego Pottera. Kiedy jeden z mężczyzn dowiaduje się, że są podsłuchiwani, morduje ogrodnika.

2. Blizna

Harry budzi się z koszmaru gdzie wiedział Voldemorta, który zabijał starca. Boli go blizna. Pisze o tym do Syriusza, swojego ojca chrzestnego, ale nie wspomina o śnie.

3. Zaproszenie

Dudley musi schudnąć, więc cała rodzina przechodzi na dietę, by mu to ułatwić. Tradycyjną pocztą przychodzi dla Harry’ego zaproszenie do Weasleyów i na udział w mistrzostwach świata w quidditchu. Wuj początkowo nie chce go puścić, ale gdy chłopiec wspomina o swoim ojcu chrzestnym pozwala mu. 

4. Do nory!

Weasleyowie przybywają tradycyjnym czarodziejskim sposobem - kominkiem, który w domu Dursleyów okazuje się zamurowany. Tata Rona musi go zniszczyć, by mogli wyjść. Dudley je cukierka, który upuścił Fred i rośnie mu język. Harry wchodzi do kominka zostawiając pana Weasleya, by naprawił szkody.

5. Magiczne dowcipy Weasleyów

Fred i George wymyślili, że chcą otworzyć sklep z zabawnymi przedmiotami - ich rodzice nie są tym zachwyceni.

6. Świstoklik

Następnego dnia o świcie Weasleyowie z Harrym i Hermioną idą na pobliskie wzgórze, skąd świstoklikiem przenoszą się na pole namiotowe mistrzostw. Razem z nimi transportują się Cedrik Diggory i jego ojciec.

7. Bagman i Crouch

Poznają szefa Percy'ego - pana Croucha. Bliźniaki stawiają wszystkie swoje pieniądze w zakładzie z Bagmanem, pracownikiem Ministerstwa Magii.

8. Finał mistrzostw świata w quidditchu

Wieczorem odbywa się mecz. Nie pojawia się pan Crouch, jego skrzatka zajmuje mu miejsce. Pojawi się tam też Draco Malfoy z rodzicami. Irlandia wygrywa, choć to Wiktor Krum, szukający Bułgarii, złapał znicz. Bliźniacy wygrywają zakład.

9. Mroczny znak

W nocy budzi ich pan Weasley - są zamieszki, muszą opuścić namiot i się schować. Harry, Ron i Hermiona spotykają Malfoya, który tłumaczy im, że zakapturzone postacie wyszukują mugoli, żeby się nad nimi znęcać. Widzą też skrzatkę Croucha, która ucieka, chociaż coś ją wstrzymuje. Harry gubi różdżkę. Obok nich ktoś rzuca mroczny znak - symbol Voldemorta. Pojawiają się funkcjonariusze ministerstwa i Crouch oskarża trójkę przyjaciół, że to ich sprawka. Wśród drzew znajdują skrzatkę i różdżkę Harrego. Stworzenie jest oskarżone o wyczarowanie znaku. Mrużka zostaje zwolniona ze służby. Pan Weasley tłumaczy, że w dawnych czasach mroczny znak pojawiał się nad domami, gdzie kogoś zabito. Zakapturzonymi postaciami byli śmierciożercy - poplecznicy Voldemorta.

10. Chaos w ministerstwie magii

Wracają do domu. Pan Weasley z Percym lecą do ministerstwa, żeby pomóc zapanować nad chaosem wywołanym na mistrzostwach. Harry przyznaje się przyjaciołom, że bolała go blizna i napisał o tym do Syriusza.

11. W pociągu do Hogwartu

W dniu wyjazdu tata Rona zostaje wezwany do pracy, by pomógł przyjacielowi Dumbledora - Szalonookiemu Moodiemu wydostać się z tarapatów. Emerytowany auroro twierdził, że ktoś go napadł i przez to użył magii w obecności mugoli.

12. Turniej trójmagiczny

Hermiona dowiaduje się, że w Hogwarcie służą domowe skrzaty. Po zakończeniu przywitalnej uczty pojawia się Szalonooki Moody - nowy nauczyciel obrony przed czarną magią. Dyrektor Dumbledore ogłasza, że w tym roku w ich szkole odbędzie się Turniej Trójmagiczny - przybędą reprezentanci z dwóch zaprzyjaźnionych szkół i troje reprezentantów - po jednym z każdej szkoły - będzie się zmagać o puchar i nagrodę.

13. Szalonooki Moody

Na wróżbiarstwie profesor Trelawney mówi Harry'emu, że urodził się pod złą gwiazdą. Po wyjściu z zajęć Malfoy obraża Rona. Widzi to Moody. Zamienia Dracona w tchórzofretkę. Dopiero interwencja profesor McGonagall ratuje chłopca.

14. Zaklęcia niewybaczalne

Na lekcji obrony przed czarną magią Moody pokazuje im zaklęcia niewybaczalne, które są zakazane w świecie czarodziejów. Imperius, które zmusza człowieka do robienia tego, co rzucający zaklęcie mu rozkaże, Cruciatus, które sprawia niewyobrażalne cierpienie i Avada Kedavra, zaklęcie uśmiercające. Tym ostatnim Voldemort zamordował rodziców Harry'ego. Tylko Harry przeżył działanie tego zaklęcia. Hermiona zakłada stowarzyszenie walki o emancypację skrzatów. Harry dostaje odpowiedź od Syriusza - ojciec chrzestny wyruszył, by być bliżej, bo boi się o chłopca.

15. Beauxbatons i Durmstrang

Na obronie przed czarną magią próbują przełamać Imperius i tylko Harremu się to udaje. Przyjeżdżają delegacje z zaprzyjaźnionych szkół. Uczniem Durmstrangu jest Wiktor Krum.

16. Czara ognia

Zawodnicy do turnieju będą wybrani przez Czarę Ognia, ale mogą zgłosić się tylko ci, którzy ukończyli 17 lat. Bliźniaki próbują oszukać barierę wieku, ale im się nie udaje. Harry, Ron i Hermiona odwiedzają Hagrida i dostrzegają, że przyjaciel jest zainteresowany dyrektorką Beauxbatons, która dorównuje mu rozmiarem. Podczas uczty zostają wyłonieni reprezentanci - Wiktor Krum, Fleur Delacroix i Cedric Diggory. Czara wyrzuca jeszcze jedno nazwisko - Harry’ego.

17. Czworo reprezentantów

Wszyscy są zdziwieni, Harry najbardziej. Jest oskarżony o oszustwo, ale musi wziąć udział w Turnieju. Moody jest przekonany, że ktoś wrobił Harry’ego. Zawodnicy dowiadują się, że w pierwszym zadaniu będzie im potrzebne męstwo. W dormitorium wszyscy cieszą się, że Harry został reprezentantem, ale nikt nie wierzy, że nie on się zgłosił - nawet Ron.

18. Sprawdzanie różdżek

Hermiona mu wierzy, Hagrid również. Podczas lekcji eliksirów Harry jest wezwany na sprawdzanie różdżek. Zanim ceremonia się zacznie reporterka Proroka Codziennego zmusza Harrego do wywiadu. Wybawia go w połowie Dumbledore. Syriusz przysyła sowę, że chcę porozmawiać z Harrym przy pomocy kominka.

19. Rogogon węgierski

Artykuł Rity Skeeter był stekiem bzdur, których Harry nigdy nie powiedział. Z Hermioną wybiera się do Hogsmeade pod peleryną niewidką. Spotykają Hagrida i Moodiego, który widzi przez pelerynę. Gajowy chce się spotkać z chłopcem o północy w swojej chatce. Hagrid pokazuje mu, co go czeka w pierwszym zadaniu - będzie musiał przejść obok smoka. Od Syriusza dowiaduje się, że Karkarow był śmierciożercą. Myśli, że to bardzo niepokojące co dzieje się wokół. Kiedy ma mu podać sposób na smoka Harry słyszy czyjeś kroki i każe mu znikać. To Ron. Chłopcy kłócą się znowu.

20. Pierwsze zadanie

Razem z Hermioną szukają sposobu na smoka. Harry przekonany, że Cedrik jest jedynym reprezentantem, który nie wie co go czeka, ostrzega go przed smokiem. Słyszy to Moody i chwali jego prawość. Radzi mu, aby użył swoich atutów. Chłopiec postanawia przywołać miotłę i przy jej pomocy przelecieć obok smoka. Następnego dnia odbywa się zadanie. Harry losuje najgroźniejszego smoka. Odbiera mu jajo szybciej niż pozostali. Kiedy pielęgniarka opatruje jego rany przychodzą Hermiona i Ron i przyjaciel przeprasza go za dotychczasowe zachowanie. Następne zadanie odbędzie się w lutym. Jajo kryje podpowiedź.

21. Front wyzwolenia skrzatów domowych

W pokoju wspólnym na Harrego czeka impreza-niespodzianka. Otwiera jajo, ale wydobywają się z niego przeraźliwe dźwięki. Następnego dnia Hermiona zaciąga przyjaciół do zamkowej kuchni. Spotykają tam Zgredka, który po uwolnieniu od Malfoyów został zatrudniony przez Dumbledora.

22. Nieoczekiwane zadanie

Profesor McGonagall obwieszcza, że odbędzie się świąteczny bal. Harry jako jeden z reprezentantów będzie go otwierał tańcem z partnerką, którą musiał znaleźć i zaprosić. Ron i Harry zwlekają z zaproszeniem do ostatniej chwili. Potter wreszcie prosi Cho Chang, ale on jest już umówiona z Cedrikiem. Ron prosi Hermionę, ale ona wściekła odpowiada, że z kimś idzie. Parvati zgadza się pójść z Harrym, jej bliźniaczka pójdzie z Ronem.

23. Bal

Hermiona jest partnerką Wiktora Kruma. Percy pojawia się na balu w zastępstwie Croucha, który jest chory i nikt nie widział go od tygodnia. Ron jest wściekły, że przyjaciółka brata się z wrogiem. Chłopcy podsłuchują najpierw Snape’a i Karkarowa - dyrektor Dumstrangu jest czymś przerażony i chce uciekać, później Hagrida i Madame Maxime - mężczyzna przyznaje, że rozpoznał w niej swój gatunek - pół olbrzyma - ale ona zaprzecza i ucieka urażona. Cedrik podpowiada Harry’emu, by wziął kąpiel i zabrał ze sobą jajo. 

24. Rewelacje Rity Skeeter

Na lekcji opieki nad magicznymi stworzeniami moją zastępstwo. W proroku codziennym pojawił się artykuł o Hagridzie, ujawniający, że jest pół olbrzymem. Bagman proponuje Harry’emu pomoc. Spotykają w Hogsmeade Ritę Skeeter i Hermiona wrzeszczy na nią za to, co napisała o Hagridzie. Kiedy przychodzą do pół olbrzyma przekonać go, żeby wrócił do pracy, spotykają tam Dumbledora, który przyszedł w tym samym celu.

25. Jajo i oko

Harry korzysta z rady Cedrika i w łazience prefektów otwiera jajo pod wodą. Słyszy pieśń mówiącą, że utraci coś cennego i będzie musiał to odzyskać. Domyśla się, że zadanie odbędzie się pod wodą. Wracając zauważa na mapie Huncwotów Bartemiusz Croucha w gabinecie Snape’a. Chce to sprawdzić, ale utyka w stopniu, a jajko i mapa wypadają mu z rąk. Pojawiają się Filtch, Snape i Moody. Ten ostatni, widzący przez pelerynę niewitkę orientuje się w sytuacji i twierdzi, że przedmioty należą do niego. Pomaga Potterowi się uwolnić.

26. Drugie zadanie

Harry przy pomocy przyjaciół próbuje znaleźć sposób, żeby oddychać pod wodą przez godzinę, ale nie udaje mu się. W dniu zadania budzi go Zgredek i daje mu skrzeloziele, które rozwiązuje jego problem. Dopływa do miejsca, gdzie ukryci są zakładnicy - Ron, Hermiona, Cho i siostra Fleur. Obawiając się, że reszta zawodników się nie pojawi, chce uwolnić wszystkich. Wypływa z Ronem i małą francuską. Sporo przekroczył ilość czasu, ale uzyskuje barrdzo wysokie noty.

27. Powrót Łapy

Hermiona czyta artykuł o sobie i Krumie autorstwa Skeeter. Podczas weekendowych odwiedzin w Hogsmeade widzą się z Syriuszem. To Crouch zamknął go w Azkabanie. 

28. Szaleństwo Pana Croucha

Hermiona dostaje anonimy od wściekłych fanek Harryego. W ostatnim zadaniu uczestnicy będą musieli przejść przez labirynt i dotrzeć do pucharu pokonując przeszkody. Kiedy Krum przeprowadza z Harrym rozmowę “co jest między Tobą a Hermioną” na skraju lasu pokazuje się obdarty Bartemiusz Crouch zachowujący się dziwnie. W przebłyskach świadomości każe ostrzec Dumbledora. Harry idzie go sprowadzić, zostawiając mężczyznę z Krumem. Kiedy wraca z dyrektorem Croucha nie ma, a Krum jest ogłuszony. Dumbledor odsyła go do szkoły.

29. Sen

Nie udało się znaleźć Croucha. Harry zasypia podczas lekcji wróżbarstwa i śni mu się Voldemort. Idzie do gabinetu dyrektora.

30. Myślodsiewnia

Harry przez magiczne urządzenie ogląda wspomnienia Dumbledora z przesłuchania Karkarowa i młodego Croucha, który był poplecznikiem Voldemorta. Później rozmawia o tym z dyrektorem.

31. Trzecie zadanie

W dniu trzeciego zadania w proroku codziennym ukazuje się artykuł ośmieszający Harry’ego. Podczas przejścia przez labirynt Krum torturuje Cedrika - Potter go ratuje. Wreszcie dwóch reprezentantów Hogwartu docierają do pucharu jednocześnie i łapią go razem.

32. Ciało, krew i kość

Przenoszą się na cmentarz. Jest tam Voldemort z Glizdogonem. Zabijają Cedrika. Voldemort tworzy sobie nowe ciało z dłoni sługi, kości ojca i krwi Harry’ego.

33. Śmierciożercy

Voldemort wzywa swoich popleczników. Oskarża ich, że pozostawili go samego, a wierny pozostał mu tylko sługa, który jest w Hogwarcie.

34. Priori Incantatem

Voldemort chce pokonać Harry’ego w pojedynku. Kiedy rzucają zaklęcia ich różdżki się łączą i pojawiają się duchy ofiar Czarnego Pana, w tym rodzice chłopca. Na ich znak Harry przerywa połączenie, zabiera ciało Cedrika i dotyka pucharu, który przenosi go z powrotem do szkoły

35. Veritaserum

Oszołomionego Harry’ego Moody zabiera do swojego gabinetu i wypytuje o odrodzenie Voldemorta i przyznaje, że to on jest jego sługą. Przychodzi Dumbledore i pacyfikuje nauczyciela. Po jakimś czasie mężczyzna zamienia się w młodego Croucha. Dyrektor podaje mu serum prawdy i wypytuje o jego losy.

36. Drogi się rozchodzą

Dumbledore odprowadza Harre’go do swojego gabinetu, gdzie czeka Syriusz. Chlopiec opowiada, co wydarzyło się na cmentarzu. Dyrektor mówi, że różdżki połączyły się, bo mają pióro tego samego feniksa - należącego do niego.

37. Początek

Harry zasypia w skrzydle szpitalnym przy Syriuszu pod postacią psa, Weasleyach i Hermionie. Budzi go kłótnia. Minister magii pozwolił, by dementor zabił Croucha przed przesłuchaniem go. Dumbledore mówi mu, że Voldemort powrócił, ale on nie chce w to uwierzyć. Dyrektor na uczcie pożegnalnej uświadamia uczniom co się stało. W drodze powrotnej Hermiona mówi przyjaciołom, że Rita Skeeter może zamieniać się w żuka - tak podsłuchiwała rozmowy w Hogwarcie. Harry oddaje Fredowi i George'owi swoją wygraną w turnieju, by mogli otworzyć sklep.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Błąd w roku urodzenia. Jesienin urodził się w 1895 roku.
• 2024-04-14 15:08:13
lub9ie życię m0i dr0dz3
• 2024-04-14 11:30:33
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24