Harry Potter i kamień filozoficzny - streszczenie

Akcja powieści rozpoczyna się w 1991 roku, kiedy jedenastoletni Harry Potter mieszka jeszcze w domu ciotki Petuni i wuja Vernona, przysparzając im ciągłych zmartwień rozmaitymi dziwnymi wydarzeniami, jakie dzieją się wokół niego. Dla fabuły całej powieści ważne są jednak również wydarzenia sprzed dekady, kiedy to największy czarnoksiężnik w dziejach magii, Voldemort, zabija rodziców chłopca, a jego samego rani pozostawiając na jego czole znamię w kształcie błyskawicy. Prawdy o swoich czarodziejskich zdolnościach i losie rodziców Harry dowiaduje się w swoje jedenaste urodziny od starca Hagrida, który zabiera go ze sobą to tajemnej Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

W trakcie podróży Harry poznaje rudego, nieco nieśmiałego chłopca o imieniu Ron Weasley, który stanie się jego największym szkolnym przyjacielem. W Hogwarcie mali czarodzieje wspólnie zgłębiają kolejne tajniki magii i alchemii zawiązując w międzyczasie nowe przyjaźnie – po pewnym czasie przekonują się do klasowej prymuski, Hermiony Granger, uważanej niesłusznie za wyniosłą i niezbyt ciekawą osobę. Do ich grona dołącza również niezbyt dobrze radzący sobie z czarami Neville Longbottom, wzrasta za to niechęć dzieci do Draco Malfoy’ego, który niestrudzenie pretenduje do miana szkolnej gwiazdy i bardzo lubi popisywać się swoimi umiejętnościami.

Główny bohater doskonale radzi sobie z nauką czarów, stając się również jednym z najlepszych zawodników w czarodziejskiej dyscyplinie zwanej quidditchem. Jest lubiany przez większość nauczycieli, którzy przeczuwają jego potencjał, napotyka jednak na odwzajemnioną niechęć ze strony niejakiego Severusa Snape'a – profesora uczącego przygotowywania rozmaitych eliksirów. Harry podejrzewa, że nielubiany nauczyciel jest zdrajcą czyhającym na przechowywany w tajnym skarbcu uczelni Kamień Filozoficzny. Kamień ten służący do wytwarzania eliksiru zapewniającego nieśmiertelność. Mikstura ma pomóc w powrocie do władzy Voldemortowi odsuniętemu w cień świata czarodziejów po porażce w starciu z jednorocznym Harrym.

Gdy dochodzi wreszcie do konfrontacji małego czarodzieja z potężnym czarnoksiężnikiem, okazuje się, że Kamień Filozoficzny został wykradziony z Hogwartu nie przez profesora Snape'a, lecz przez niepozornego i lekceważonego przez wszystkich profesora Quirrella. Voldemort wstępuje w jego ciało, by stanąć z Harrym do walki na śmierć i życie, chłopca chroni jednak zaklęcie będące skutkiem ofiary, jaką jego matka złożyła dziesięć lat wcześniej, by obronić syna. Voldemort zostaje pokonany, a złe czary tracą swoją moc, młody czarodziej może więc ze spokojem udać się na wakacje, będące zwieńczeniem pierwszego roku jego nauki w Hogwarcie.

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 4 =
szymon
2019-02-04 16:22:15
bardzo fajne streszczenie ale mam pytanie czy to jest streszczenie z całej książki?
Matix267OFFICIAL
2016-05-28 16:39:10
Bardzo dobra książka ale film lepszy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Polecam rapera polskiego - Chada
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43