Harry Potter i kamień filozoficzny - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Ron Weasley – podobnie jak Harry jest nowym kadetem Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Z tłumu wyróżnia go przede wszystkim płomiennoruda czupryna i piegi gęsto pokrywające dobroduszną buzię, od większości rówieśników odróżnia go również spory wzrost. Chłopiec pochodzi z licznej, ubogiej, ale kochającej się rodziny złożonej z pięciu braci (z których Ron jest najmłodszym) oraz małej siostrzyczki. Z powodu rywalizacji ze starszym rodzeństwem mały czarodziej ma spore ambicje, które każą mu mocno starać się o jak najlepsze wyniki w szkole, Ron nie zapomina jednak nigdy o zasadach koleżeństwa i lojalności wobec przyjaciół. Harry'ego poznaje na tajemniczym peronie 9 i 3/4, skąd udają się razem do Hogwartu; chłopców szybko połączy szczera, pełna oddania przyjaźń.

Hermiona Granger – najlepsza uczennica w klasie Harry'ego, początkowo uważana za przemądrzałą z powodu ciągłego popisywania się swoją wiedzą. Jej pilność i skrupulatność w pochłanianiu kolejnych podręczników okazuje się jednak spowodowana w pewnej mierze kompleksem pochodzenia z rodziny mugoli, gdzie nikt przed nią nie był czarodziejem. Jest bardzo mądrą, energiczną dziewczynką, a po przełamaniu pierwszych lodów staje się lojalną, bardzo uczynną przyjaciółką chłopców.

Neville Longbottom – mały, nieporadny chłopiec, dołączający z czasem do trojga przyjaciół. Jest zupełnym przeciwieństwem Hermiony – nie radzi sobie ze zgłębianiem tajemnej wiedzy, ani sprawnościowymi ćwiczeniami dla małych czarodziei, pozostając zawsze w szarym końcu wszelkich klasyfikacji. Niemal wszystkiego się boi, dlatego jest też nieporadny i często ściąga na siebie i kolegów rozmaite kłopoty. Także jego wygląd jest pocieszny – Neville jest niskim chłopczykiem o sporej tuszy i pyzatej buzi noszącej zawsze wyraz dziecinnego zatroskania.

Draco Malfoy – syn pracownika Ministerstwa Magii, którą to pozycją często przechwala się wśród kolegów, uważając ją za powód do szczególnych przywilejów. Jest bardzo arogancki i często próbuje popisywać się swoimi zdolnościami, choć w rzeczywistości nie należy do najwybitniejszych uczniów Hogwartu. Upokorzony odrzuceniem przez Harry'ego oferty przyjaźni staje się później jego zaciekłym wrogiem.

Albus Dumbledore – dyrektor Szkoły Magii w Hogwarcie. Jest bardzo starym i doświadczonym profesorem wykładającym wcześniej transmutację, lubianym przez uczniów ze względu na wykazywaną wobec ich psot tolerancję i sprawiedliwość w ich traktowaniu. Okazuje się najpotężniejszym czarodziejem swoich czasów stając na czele batalii przeciw Voldemortowi.

Lord Voldemort – potężny czarnoksiężnik strącony w niepamięć krótko po zbrodniczym ataku na rodziców Harry'ego. Pragnie odzyskać władzę nad magicznym światem i zemścić się na małym czarodzieju, do tego potrzebuje jednak skrywanego w Hogwarcie Kamienia Filozoficznego, który udaje mu się podstępem wykraść. W finale pierwszej części przygód Harry'ego Pottera zostaje pokonany i ponownie musi udać się na wygnanie.

Rubeus Hagrid – gajowy i klucznik Hogwartu, jowialny staruszek kochający dzieci i wiernie służący dyrektorowi szkoły. W młodości uczył się w Szkole Czarodziejów, jednak nie ukończył jej i otrzymał zakaz posługiwania się czarami, który od czasu do czasu omija. To on pojawia się u Harry'ego w dniu jego jedenastych urodzin, by opowiedzieć mu prawdę o jego pochodzeniu i zabrać do magicznej szkoły.

Polecamy również:

  • Harry Potter – charakterystyka

    Harry Potter jest synem dwojga czarodziei, Lilly i Jamesa, którzy giną z rąk okrutnego czarownika Voldemorta, gdy chłopiec ma zaledwie rok. Po owym przykrym zdarzeniu na jego czole pozostaje pamiątka – blizna w kształcie błyskawicy – która stanie się w przyszłości jego znakiem rozpoznawczym. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 5 + 1 =
kikipioioihhggjh
2020-12-13 11:28:12
no ok
Nelix
2019-09-22 11:04:27
hejkaa, fajne, super
Kot
2016-11-15 19:04:26
Fajne
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-04-20 13:13:09
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19