Leonard Euler – biografia i dokonania - strona 2

jednak do wieku dojrzałego przeżyło jedynie pięcioro.

W 1741 roku na zaproszenie władcy Prus Fryderyka II Hohenzollerna Euler wyjechał do Berlina, gdzie spędził kolejne 25 lat. Został również nauczycielem córki Fryderyka, księżniczki Anhalt-Dessau.

Euler w skutek przebytej infekcji stracił wzrok w prawym oku, a następnie w wyniku katarakty całkowicie oślepł. W 1766 roku jego stosunki z Fryderykiem II uległy znacznemu pogorszeniu, dlatego uczony przyjął zaproszenie carycy Katarzyny i wyjechał do Petersburga.

W 1771 roku w wyniku pożaru stracił dom. Dotkliwie przeżył również śmierć żony. Ponownie ożenił się w 1776 roku. Zmarł w Petersburgu w 1783 roku na skutek wylewu krwi do mózgu.

Dokonania

Euler był jednym z najwybitniejszych umysłów swojej epoki. Pozostawił po sobie ogromną ilość dzieł. Był niezwykle wszechstronny, zajmował się niemal każdą gałęzią matematyki.

W zakresie trygonometrii wprowadził pojęcie funkcji trygonometrycznych oraz ich zapisów. W dziedzinie analizy matematycznej zajmował się rachunkiem różniczkowym i całkowym, wprowadził tak zwane szeregi potęgowe.

Zainicjował rozwój analizy zespolonej. Wykorzystywał te odkrycia w zakresie teorii liczb. Sformułował twierdzenie o liczbach pierwszych i pracował nad prawem wzajemności reszt kwadratowych. Zainicjował tak zwaną teorię grafów.

Co więcej, zajmował się astronomią. Na tym polu obliczał orbity komet i ciał niebieskich. Przyczynił się również do rozwoju optyki i logiki.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58