Edsger Dijkstra – biografia i dokonania - strona 2

Eindhoven.

W 1972 roku został odznaczony Nagrodą Turinga za wybitne osiągnięcia w dziedzinie programowania. W 1984 roku objął posadę profesora na Uniwersytecie w Teksasie. Jednocześnie był również konsultantem naukowym firmy Burroughs.

Opracował algorytm wyszukiwania najkrótszych ścieżek w grafie. Ponadto wysunął tak zwany problem ucztujących filozofów, nazywany również problemem pięciu filozofów. Jest to zadanie dotyczące synchronizacji procesów w momencie, gdy pięć komputerów próbuje jednocześnie uzyskać dostęp do pięciu wspólnych napędów dysków. Co więcej, znanym osiągnięciem Dijkstry była również propozycja zastąpienia polecenia GOTO.

W 2000 roku naukowiec przeszedł na emeryturę. Dijkstra należy do jednych z najważniejszych osobowości, które przyczyniły się do rozwoju współczesnej informatyki. Zajmował się on algorytmiką, językami oprogramowania, formalną specyfiką i weryfikacją.

Był laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, między innymi wybrano go na członka Holenderskiej Akademii Nauk czy British Computer Society. Zmarł w Nuenen w 2002 roku w wyniku choroby nowotworowej.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58