Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Gösta Knutsson, Przygody Filonka Bezogonka – streszczenie

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bohaterem powieści szwedzkiego pisarza jest mały kotek o imieniu Filonek. Zamieszkuje on w domu małej dziewczynki Birgitty i szybko zyskuje przychylność i sympatię wszystkich domowników. Kotek już na samym początku wykazał się dużą ostrożnością i uważnością, kiedy głośnym i zawodzącym miauczeniem ostrzegł rodzinę przed grożącym im pożarem. Książka opisuje liczne przygody zwierzątka m.in. jego wakacyjnie wyjazdy, podczas których nieraz gubi się w drodze do domu – zdarzyło mu się bowiem wskoczyć do niewłaściwego pociągu. Kotek miał wówczas wiele szczęścia, ponieważ znalazł go człowiek życzliwy, który zwrócił zgubę właścicielce, gdy natrafił na ogłoszenie o zaginięciu kota w gazecie. Innym razem opisane zostaje pierwsze Boże Narodzenie Filonka i jego prezenty.

Ciekawe były również relacje bohatera z innymi kotami z sąsiedztwa, które jednak nie są nastawione do pozytywnie w stosunku do niego. Same są bezdomne i uważają, że Filonek zadziera nosa. Robią mu różne psikusy, przez co Filonek wpada w różne kłopoty – zawsze kończą się jednak szczęśliwie. Kotek poznał również Stinę – podczas pobytu z rodziną na wsi. Stina była kotką, która oprowadziła go po gospodarstwie i zapoznała z innymi zwierzętami. Inną dobrą koleżanką Filonka była kotka Ingrid.

Polecamy również:

 • Maciej Wojtyszko – biografia, książki

  Maciej Wojtyszko urodził się 16 kwietnia 1946 roku w Warszawie. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, autorem licznych sztuk i komiksów. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Więcej »

 • Małgorzata Strzałkowska – biografia, książki

  Autorka urodziła się 18 stycznia 1955 roku w Warszawie. To polska pisarka i ilustratorka książek dla dzieci. W Warszawie ukończyła edukację podstawową, a następnie rozpoczęła studia bibliotekoznawcze w Łodzi. Więcej »

 • Halina Rudnicka – biografia, książki

  Halina Rudnicka, a właściwie Halina Hausman to polska pisarka i publicystka o pochodzeniu żydowskim. Była również autorką wieli podręczników dla dzieci i młodzieży. Urodziła się w Mławie 12 października 1909 roku. Więcej »

 • Małgorzata Piekarska – biografia, książki

  Pisarka urodziła się 24 lipca 1967 roku w Warszawie. Jest również dziennikarką prasową i telewizyjną. Debiutowała w 1986 roku, kiedy w czasopiśmie „Okolice” opublikowała swoje opowiadania. W Telewizji Polskiej natomiast emitowane były jej reportaże. Więcej »

 • Siergiej Michałkow – biografia, książki

  Michałkow urodził się w Moskwie 13 marca 1913 roku. Był rosyjskim poetą i bajkopisarzem o pochodzeniu ziemiańskim. Twórca napisał wiele książek dla dzieci i młodzieży, ale jest również autorem słów do hymnu Rosji oraz Związku Radzieckiego. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =