Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Martin Heidegger - biografia i filozofia

Ostatnio komentowane
kox
marek • 2019-12-07 11:29:34
2222
22 • 2019-12-07 07:47:26
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
kjj
n • 2019-12-06 12:44:28
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Martin Heidegger urodził się w 1889 roku. Odbył studia w zakresie scholastyki we Freiburgu i Marburgu pod opieką naukową Henryka Rickerta. Filozof interesował się również fenomenologią Husserla i Maxa Schelera, a także poglądami Kierkegaarda.

Heidegger ożenił się z luteranką Elfridą Petri, ze związku tego przyszło na świat dwóch synów. Myśliciel wykładał filozofię na uniwersytecie we Freiburgu, gdzie w 1925 roku nawiązał romans ze swoją studentką, Hanną Arendt. Miłość ta przekształciła się następnie w silny intelektualny związek znajdujący odzwierciedlenie w prowadzonej przez całe życie przez oboje filozofów korespondencji.

W 1927 roku Heidegger opublikował swoje główne dzieło „Sein und Zeit” („Bycie i czas”), zaś rok później został profesorem filozofii na uniwersytecie we Freiburgu. W 1933 roku zaczął pełnić funkcję rektora. W tym czasie Heidegger związał się niemiecką nazistowską partią NSDAP i oficjalnie zadeklarował poparcie dla jej poglądów. Ze swoich seminariów wyrzucał studentów pochodzenia żydowskiego, co stanowiło zachowanie paradoksalne w kontekście jego romansu z Arendt, z pochodzenia Żydówką. Prześladowania dotknęły także przyjaciół Heideggera – Edmunda Husserla i Karla

Polecamy również:

 • Egzystencjalizm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Egzystencjalizm to jeden z najważniejszych prądów filozofii XX wieku, który zdobył wielką popularność w czasie II wojny światowej, a także w latach 50., stając się inspiracją dla wielu znanych artystów. Więcej »

 • Pragmatyzm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Pragmatyzm to jeden z ważniejszych kierunków filozoficznych, jakie powstał na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Prekursorem, a jednocześnie pomysłodawcą nazwy był Charles Peirce – logik i matematyk, zwolennik ścisłości i przydatności filozofii. Więcej »

 • Katastrofizm - definicja, przedstawiciele, znaczenie

  Katastrofizm to nurt w myśli filozoficzno-społecznej dwudziestolecia międzywojennego, który powstał na początku lat 30. Katastrofizm miał trzy podstawowe oblicza: kulturowe, ekonomiczne oraz polityczne. Więcej »

 • Fenomenologia - definicja, założenia, przedstawiciele

  Fenomenologia to jeden z najważniejszych dwudziestowiecznych nurtów w filozofii niemieckiej. Jego twórcą był Edmund Husserl, który rozumiał fenomenologię jako teorię poznania i bytu. Dla tego myśliciela była ona filozofią naukową, traktującą o faktach oczywistych, które można poznać za... Więcej »

 • Karl Jaspers - biografia i filozofia

  Karl Jaspers urodził się w 1883 roku w Dolnej Saksonii. Początkowo studiował prawo, jednak potem zmienił zainteresowania i zajął się medycyną, a dokładnie psychiatrią (uczył się w Berlinie, Getyndze i w Heidelbergu). W 1910 roku ożenił się z Gertrudą Mayer. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =