Karl Jaspers - biografia i filozofia

Karl Jaspers urodził się w 1883 roku w Dolnej Saksonii. Początkowo studiował prawo, jednak potem zmienił zainteresowania i zajął się medycyną, a dokładnie psychiatrią (uczył się w Berlinie, Getyndze i w Heidelbergu). W 1910 roku ożenił się z Gertrudą Mayer.

Po ukończeniu studiów w 1909 roku zaczął pracować w szpitalu psychiatrycznym w Heidelbergu, w 1913 roku porzucił jednak praktykę lekarską na rzecz pracy akademickiej na uniwersytecie w Heidelbergu. Początkowo wykładał psychiatrię, później jednak stała się ona podstawą do rozwinięcia systemu filozoficznego – został więc wykładowcą filozofii.

Od wczesnych lat życia Jaspers cierpiał na niewydolność serca. Ponieważ jego żona miała pochodzenie żydowskie, w 1937 roku został pozbawiony przez nazistów posady na uniwersytecie, jego dzieła zostały objęte zakazem publikacji, a on sam był szantażowany i nakłaniany do porzucenia Gertrudy. Małżeństwo żyło w czasie II wojny światowej w nieustannym poczuciu zagrożenia. Po wojnie Jaspers powrócił na swoje poprzednie stanowisko. Zaczął wówczas rozważać kwestię winy narodu niemieckiego za upowszechnienie nazizmu („Kwestia winy niemieckiej”).

W 1948 roku wyjechał z Niemiec i przeniósł się do Bazylei, gdzie w 1966 roku przyjął obywatelstwo szwajcarskie.

Zmarł w Bazylei w 1969 roku.

Karl Jaspers - charakterystyka poglądów

Karl Jaspers rozpoczął swoją karierę jako psychiatra i właśnie ta dziedzina wywarła znaczący wpływ na jego poglądy filozoficzne. Słynnym dzieło Jaspersa to „Psychopatologia ogólna”, w której w nowatorski sposób potraktował istotę terapii psychiatrycznej uważając, że choroba psychiczna nie jest tylko i wyłącznie skutkiem zmian neurologicznych, ale wynika również z uwarunkowań osobowościowych i życia chorego. Zajmował się szczególnie psychozami i urojeniami.

Swoje poglądy filozoficzne wyłożył natomiast w trzech tomach „Filozofii”. Jaspers był przedstawicielem egzystencjalizmu chrześcijańskiego. Nawiązywał do Kierkegaarda, ale także do mistyków takich jak np. mistrz Eckhart.

Według Jaspersa, człowiek jest istotą skończoną i doświadczającą trwogi w obliczu niemożności poznania świata i odkrycia sensu własnej egzystencji. Fakt ten szczególnie ujawnia się w tak zwanej sytuacji granicznej (kluczowe pojęcie filozofii Jaspersa) takiej jak np.: cierpienie, śmierć bliskich, walka, poczucie winy. Sytuacja graniczna stanowi swoisty szok, który wyrywa człowieka z codzienności i zmusza do refleksji nad istotą życia. Jest ona szansą na indywidualne doświadczenie transcendencji, a tym samym – przeżycie egzystencji, która jest w niej zakorzeniona.

Polecamy również:

  • Egzystencjalizm - definicja, założenia, przedstawiciele

    Egzystencjalizm to jeden z najważniejszych prądów filozofii XX wieku, który zdobył wielką popularność w czasie II wojny światowej, a także w latach 50., stając się inspiracją dla wielu znanych artystów. Więcej »

  • Pragmatyzm - definicja, założenia, przedstawiciele

    Pragmatyzm to jeden z ważniejszych kierunków filozoficznych, jakie powstał na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Prekursorem, a jednocześnie pomysłodawcą nazwy był Charles Peirce – logik i matematyk, zwolennik ścisłości i przydatności filozofii. Więcej »

  • Katastrofizm - definicja, przedstawiciele, znaczenie

    Katastrofizm to nurt w myśli filozoficzno-społecznej dwudziestolecia międzywojennego, który powstał na początku lat 30. Katastrofizm miał trzy podstawowe oblicza: kulturowe, ekonomiczne oraz polityczne. Więcej »

  • Fenomenologia - definicja, założenia, przedstawiciele

    Fenomenologia to jeden z najważniejszych dwudziestowiecznych nurtów w filozofii niemieckiej. Jego twórcą był Edmund Husserl, który rozumiał fenomenologię jako teorię poznania i bytu. Dla tego myśliciela była ona filozofią naukową, traktującą o faktach oczywistych, które można poznać za... Więcej »

  • Martin Heidegger - biografia i filozofia

    Martin Heidegger urodził się w 1889 roku. Odbył studia w zakresie scholastyki we Freiburgu i Marburgu pod opieką naukową Henryka Rickerta. Filozof interesował się również fenomenologią Husserla i Maxa Schelera, a także poglądami Kierkegaarda. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07