Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Karl Jaspers - biografia i filozofia

Ostatnio komentowane
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Karl Jaspers urodził się w 1883 roku w Dolnej Saksonii. Początkowo studiował prawo, jednak potem zmienił zainteresowania i zajął się medycyną, a dokładnie psychiatrią (uczył się w Berlinie, Getyndze i w Heidelbergu). W 1910 roku ożenił się z Gertrudą Mayer.

Po ukończeniu studiów w 1909 roku zaczął pracować w szpitalu psychiatrycznym w Heidelbergu, w 1913 roku porzucił jednak praktykę lekarską na rzecz pracy akademickiej na uniwersytecie w Heidelbergu. Początkowo wykładał psychiatrię, później jednak stała się ona podstawą do rozwinięcia systemu filozoficznego – został więc wykładowcą filozofii.

Od wczesnych lat życia Jaspers cierpiał na niewydolność serca. Ponieważ jego żona miała pochodzenie żydowskie, w 1937 roku został pozbawiony przez nazistów posady na uniwersytecie, jego dzieła zostały objęte zakazem publikacji, a on sam był szantażowany i nakłaniany do porzucenia Gertrudy. Małżeństwo żyło w czasie II wojny światowej w nieustannym poczuciu zagrożenia. Po wojnie Jaspers powrócił na swoje poprzednie stanowisko. Zaczął wówczas rozważać kwestię winy narodu niemieckiego za upowszechnienie nazizmu („Kwestia winy niemieckiej”).

W 1948 roku wyjechał z Niemiec i przeniósł się do Bazylei,

Polecamy również:

 • Egzystencjalizm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Egzystencjalizm to jeden z najważniejszych prądów filozofii XX wieku, który zdobył wielką popularność w czasie II wojny światowej, a także w latach 50., stając się inspiracją dla wielu znanych artystów. Więcej »

 • Pragmatyzm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Pragmatyzm to jeden z ważniejszych kierunków filozoficznych, jakie powstał na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Prekursorem, a jednocześnie pomysłodawcą nazwy był Charles Peirce – logik i matematyk, zwolennik ścisłości i przydatności filozofii. Więcej »

 • Katastrofizm - definicja, przedstawiciele, znaczenie

  Katastrofizm to nurt w myśli filozoficzno-społecznej dwudziestolecia międzywojennego, który powstał na początku lat 30. Katastrofizm miał trzy podstawowe oblicza: kulturowe, ekonomiczne oraz polityczne. Więcej »

 • Fenomenologia - definicja, założenia, przedstawiciele

  Fenomenologia to jeden z najważniejszych dwudziestowiecznych nurtów w filozofii niemieckiej. Jego twórcą był Edmund Husserl, który rozumiał fenomenologię jako teorię poznania i bytu. Dla tego myśliciela była ona filozofią naukową, traktującą o faktach oczywistych, które można poznać za... Więcej »

 • Martin Heidegger - biografia i filozofia

  Martin Heidegger urodził się w 1889 roku. Odbył studia w zakresie scholastyki we Freiburgu i Marburgu pod opieką naukową Henryka Rickerta. Filozof interesował się również fenomenologią Husserla i Maxa Schelera, a także poglądami Kierkegaarda. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =