Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jean Paul Sartre - biografia i filozofia

Ostatnio komentowane
Dzięki
Krysiula • 2019-10-22 17:26:25
czesc
sasman • 2019-10-22 18:51:54
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Jean Paul Sartre biografia
Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir

Jean Paul Sartre urodził się w 1905 roku w Paryżu. Bardzo wcześnie stracił ojca i wychowywał się w otoczeniu niemal samych kobiet. Studiował w Ecole Normale Superieure w Paryżu i krótko uczęszczał na wykłady Husserla w Berlinie. W 1929 roku odbył obowiązkową służbę wojskową, później zaś pracował jako nauczyciel gimnazjalny na prowincji, w Hawrze. W 1939 roku Sartre został powołany do wojska, a w latach 1940-1941 przebywał w niemieckiej niewoli. Po powrocie do Paryża związał się z francuskim ruchem oporu. Pod wpływem Alberta Camusa wstąpił zaś do organizacji „Walka”.

Po wojnie Sartre stał się niezwykle popularnym filozofem, wyjeżdżał na wykłady do Stanów Zjednoczonych i cieszył się wielkim szacunkiem. Jego żoną była słynna feministka – Simone de Beauvoir, której książka „Druga płeć” rozpoczęła II falę feminizmu na świecie.

Dzięki aktywnej działalności Sartre'a egzystencjalizm stał się nie tylko filozofią, ale także pewną postawą wobec świata, reprezentowaną zwłaszcza przez młodych ludzi tworzących własne kawiarnie, styl ubioru (głównie czarne stroje) i muzykę (jazz).

Sartre zajmował się również polityką, założył partię RDR, później stał się marksistą. Z komunizmu wycofał się w 1956

Polecamy również:

 • Egzystencjalizm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Egzystencjalizm to jeden z najważniejszych prądów filozofii XX wieku, który zdobył wielką popularność w czasie II wojny światowej, a także w latach 50., stając się inspiracją dla wielu znanych artystów. Więcej »

 • Pragmatyzm - definicja, założenia, przedstawiciele

  Pragmatyzm to jeden z ważniejszych kierunków filozoficznych, jakie powstał na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Prekursorem, a jednocześnie pomysłodawcą nazwy był Charles Peirce – logik i matematyk, zwolennik ścisłości i przydatności filozofii. Więcej »

 • Katastrofizm - definicja, przedstawiciele, znaczenie

  Katastrofizm to nurt w myśli filozoficzno-społecznej dwudziestolecia międzywojennego, który powstał na początku lat 30. Katastrofizm miał trzy podstawowe oblicza: kulturowe, ekonomiczne oraz polityczne. Więcej »

 • Fenomenologia - definicja, założenia, przedstawiciele

  Fenomenologia to jeden z najważniejszych dwudziestowiecznych nurtów w filozofii niemieckiej. Jego twórcą był Edmund Husserl, który rozumiał fenomenologię jako teorię poznania i bytu. Dla tego myśliciela była ona filozofią naukową, traktującą o faktach oczywistych, które można poznać za... Więcej »

 • Martin Heidegger - biografia i filozofia

  Martin Heidegger urodził się w 1889 roku. Odbył studia w zakresie scholastyki we Freiburgu i Marburgu pod opieką naukową Henryka Rickerta. Filozof interesował się również fenomenologią Husserla i Maxa Schelera, a także poglądami Kierkegaarda. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =