Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jean Paul Sartre, Egzystencjalizm jest humanizmem – streszczenie

Tekst stanowi zapis konferencji wygłoszonej przez filozofa 29 października 1945 roku w Paryżu. Na samym początku Sartre objaśnia swoje zamiary – chce bronić idei egzystencjalizmu, mocno ówcześnie atakowanego. Prąd ten krytykowano głównie za to, że zachęca człowieka do poprzestania w życiu na zbędnym kwietyzmie, nie podaje żadnych rozwiązań i przemawia za kontemplacyjną postawą życiową. Jean Paul Sartre sam określa siebie mianem egzystencjalisty i przyznaje, że całej grupie zarzuca się również podkreślanie niedoskonałości ludzkiej egzystencji, wyciągania na wierzch jej niechlubnych składników, słabości i wypaczeń. Przez to odchodzi się od zwracania uwagi na piękno i dobro życia, pomija się tę jasną stronę ludzkiej natury. Filozof wspomina, że z perspektywy religii chrześcijańskiej egzystencjalistom zarzuca się zaprzeczenie powadze życia i przedsięwzięć podejmowanych przez człowieka. Egzystencjalizm odsuwa bowiem na bok idee boskie i przykazania, pozostawiając pole do działania człowiekowi, daje mu pełną swobodę wyboru i żadne przyjęte stanowisko czy postawa nie zostaną potępione.

Sartre definiował egzystencjalizm jako doktrynę, która sprawia, że ludzkie życie staje się bardziej znośne,

Zobacz również

  • Jean Paul Sartre, Egzystencjalizm jest humanizmem – opracowanie

    Artykuł Jean’a Paul’a Sartre’a jest tak naprawdę zapisem wykładu wygłoszonego przez filozofa podczas konferencji w Paryżu 29 października 1945 roku. Filozof wziął w niej udział na prośbę i zaproszenie klubu „Maintenant”, który miał na celu ożywienie francuskiego środowiska literackiego i w og&oacut...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11