Krystyna Siesicka, Jezioro osobliwości – streszczenie

Akcja powieści rozpoczyna się w Nidzicy, gdzie właśnie wydarzył się poważny wypadek. Bohaterka imieniem Marta została uderzona wiosłem w głowę. Przy tej okazji poznajemy bliżej jej sylwetkę i trudną sytuację rodzinną. Marta żyje bowiem w rozbitej rodzinie – jej mama spotyka się z mężczyzną imieniem Wiktor, który również ma syna z poprzedniego związku. Marta i Wiktor nie mają zbyt dobrej relacji, jednak któregoś dnia dziewczyna prosi go o przeczytanie jej pamiętnika.

Z zapisków wynika, że o spotkanie z nią starał się niejaki Michał Soroko. Dziewczyna skrzętnie przygotowała się do randki z nieznajomym. Chłopak bardzo przypadł jej do gustu i postanowili umówić się na kolejne spotkanie. Okazje się, że sytuacja życiowa tych dwojga jest bardzo podobna – Michał także pochodzi z rozbitej rodziny i jest wychowywany przez matkę. Jego opowieść wzbudza w Marcie zaufanie i szacunek. Ojciec Michała zostawił jego matkę dla innej miłości (jak się później okaże – Anny, matki Marty). Marta coraz bardziej zakochuje się w nowo poznanym Michale, jednak wie, że powinna kierować się w tej znajomości zdrowym rozsądkiem i ostrożnością.

Pewnego dnia bohaterka wybiera się z mamą do sklepu meblowego, a w zakupach ma im pomóc niejaki Wiktor Soroko – gdy przybywają do jego mieszkania drzwi otwiera Michał, który bynajmniej nie jest zaskoczony widokiem Marty. Młodzi nie dają nic po sobie poznać, więc nie ma konieczności tłumaczenia się przed rodzicami. Dziewczyna dowiaduje się, że jej matka i Wiktor mają zamiar wziąć ślub, a jeszcze bardziej załamuje ją fakt, że Anna przyczyniła się do rozdzielenia innej rodziny. Ostatecznie Marta godzi się z zaistniałą sytuacją i uczestniczy w przygotowaniach do uroczystości. Nie oznacza to jednak, że radzi sobie ze swoimi emocjami – wciąż szuka bowiem swojego miejsca na świecie i punktu oparcia.

Gdy nadchodzi Boże Narodzenie okazuje się, że Michał spędzi je z ojcem i jego nową rodziną. Razem z Martą wybierają się na świąteczne zakupy. Największym zaskoczeniem podczas Wigilii okazuje się prezent Wiktora dla Marty – mały szczeniaczek, którego mężczyzna kupił za radą swojego syna. W nowym roku Martę spotyka wiele trudnych sytuacji – zarówno w domu, jak i w szkole. Bohaterka ewidentnie nie radzi sobie emocjonalnie i zamyka się w sobie. Odrzuca także zaloty kolegi Michała – Patryka.

Trwa lektura pamiętnika Marty przez Wiktora. Jej zapiski wzruszają mężczyznę – zwłaszcza troska córki o zdrowie matki. Anna chorowała na wątrobę, dlatego mąż postanowił zapewnić jej pobyt w jak najlepszym szpitalu. W tym czasie dziewczyna i ojczym zostają sami i podejmują próby porozumienia się, choć żadnemu z nich nie przychodzi to łatwo. W kolejnych fragmentach bliżej poznajemy psychologiczny portret głównej bohaterki – jej troski związane z niezrozumieniem świata i poczuciem jego sprzeczności, co wydaje się całkiem normalne w nastoletnim okresie dojrzewania. Tymczasem zainteresowanie Patryka Martą jest coraz bardziej odczuwalne dla dziewczyny. Wzbudza to zazdrość Michała, w wyniku której koledzy zaczynają ze sobą rywalizować. W końcu chłopak wyznaje Marcie miłość.

Kolejne zapiski Marty są już bardziej optymistyczne – od czasu porozumienia się z Michałem widzi świat w jaśniejszych barwach i stara się pozytywnie patrzeć na życie. Z tego powodu jest również bardziej otwarta na relację z Wiktorem. Uczciwe wyznaje także Patrykowi, że odwzajemnia uczucia Michała. Odrzucony chłopak zaczyna obsesyjnie szukać jej obecności, co przeraża Martę. Dochodzi również do jej konfliktu z matką (Wiktor staje w obronie dziewczyny), w wyniku czego Marta rozważa ucieczkę z domu. Ostatecznie ląduje u matki Michała.

Niedługo potem para wybiera się na obóz, skąd Michał informuje ojca o stanie dziewczyny. Dość dobrze odnajduje się ona w towarzystwie. Na obozie zjawia się także Patryk, który ofiarowuje Marcie chusteczkę ze swoimi inicjałami. Sytuacja ta wzbudza ogromną zazdrość Michała. Gdy widzi ją z Patrykiem w łódce pragnie zaatakować wiosłem rywala, jednak przypadkowo zostaje uderzona dziewczyna. Po wyjściu bohaterki ze szpitala sytuacja w jej rodzinnym domu łagodnieje i dochodzi do normy.

 

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe
• 2022-12-08 15:17:01
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19