Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Paul Erdos – biografia i dokonania - strona 2

wprowadzanego tam reżimu stalinowskiego ponownie wyemigrował. Przebywał jakiś czas w Wielkiej Brytanii, a następnie znalazł się w Stanach Zjednoczonych, gdzie podjął pracę na Uniwersytecie Notre Dame. Utracił jednak prawo pobytu w tym kraju, kiedy w 1954 roku wyjechał do Amsterdamu. Ostatecznie znalazł posadę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

W 1984 roku został laureatem Nagrody Wolfa, jednego z najbardziej prestiżowych odznaczeń w dziedzinie matematyki. Ponadto otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Pradze. Naukowiec słynął z wymyślania rozmaitych zagadek matematycznych, za rozwiązanie których sam fundował nagrody. Przez większość życia był uzależniony od amfetaminy. Zmarł w 1996 roku w Warszawie podczas kongresu naukowego.

Erdos był niezwykle płodnym i wszechstronnym matematykiem. Pozostawił po sobie ponad półtora tysiąca publikacji. Jego najważniejsze prace dotyczyły teorii liczb, kombinatoryki i teorii grafów.

Zobacz również

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii.

  Więcej
 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos.

  Więcej
 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik.

  Więcej
 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu).

  Więcej
 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
l
k • 2020-05-25 14:57:47
proste ze tak
śrub • 2020-05-25 14:08:01
Kfjdjdjdjdjckshsjs czy zrobiony z WF co to W co to znaczy wiem że to nie jest to że to n...
Jxjdjdhd • 2020-05-25 14:00:05
ok
jesi • 2020-05-25 09:40:18
trudne to działanie żeby dać odpowiedź chyba z 30 min to robiłem
siemaneczko • 2020-05-24 21:06:02