Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

John Napier – biografia i dokonania - strona 2

kto ma kontakt z mocami ciemności. Zmarł w Edynburgu w Szkocji.

Dokonania

Dokonania Johna Napiera w dziedzinie matematyki były imponujące, zwłaszcza jak na kogoś, kto nie zajmował się zawodowo tą nauką. Uważa się go za odkrywcę logarytmów. Naukowiec na podstawie istniejących już odkryć stworzył tablice logarytmiczne. Ponadto opracował tablice funkcji trygonometrycznych. Interesowała go trygonometria sferyczna.

To on również zapoczątkował graficzny zapis ułamków w formie kropki dziesiętnej. Jego słynne wynalazki to pałeczki Napiera (zwane również kostkami) służące do wykonywania mnożenia. Wynalazek ten dał początek suwakowi logarytmicznemu.

Uczony sformułował algorytm mnożenia za pomocą dodawania logarytmów. Należy pamiętać, że to właśnie dzięki algorytmowi Napiera Johannes Kepler odkrył zasady ruchu planet, co wpłynęło również na powstanie teorii grawitacji Izaaka Newtona.

Zobacz również

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii.

  Więcej
 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos.

  Więcej
 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik.

  Więcej
 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu).

  Więcej
 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11