Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jacques Hadamard – biografia i dokonania - strona 2

aux.

W 1896 roku mianowano go profesorem astronomii i mechaniki. W 1897 roku porzucił jednak to stanowisko i przeprowadził się do Paryża, gdzie znalazł zatrudnienie w College de France i na Sorbonie. Wyjazd Hadamarda do Paryża był spowodowany chęcią pomocy jednemu z krewnych żony, Alfredowi Dreyfusowi oskarżonemu o zdradę stanu. Wieloletni proces w końcu doprowadził do publicznego oczyszczenia go z zarzutów.

W 1906 roku matematyk został Prezesem Francuskiego Towarzystwa Matematycznego. W 1909 roku zaś otrzymał profesurę w College de France, a w 1912 roku w Ecole Polytechnique. Był członkiem Francuskiej Akademii Nauk. Podczas I wojny światowej przeszedł osobistą tragedię – dwóch jego synów zginęło na froncie.

W latach 20. Hadamard wiele podróżował, zwiedził między innymi Stany Zjednoczone, Argentynę, Brazylię i Egipt. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Francji przez Hitlera matematyk wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie został profesorem wizytującym w Uniwersytecie Kolumbia. W 1944 roku jego trzeci syn zginął na wojnie. Po zakończeniu wojny uczony powrócił do Francji.

Aktywnie działał na rzecz pokoju. Pod koniec życia, w wieku 96 lat przeżył kolejną tragedię

Zobacz również

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii.

  Więcej
 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos.

  Więcej
 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik.

  Więcej
 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu).

  Więcej
 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami.

  Więcej

Losowe zadania

 • Cechy budowy mięczaków

  Zaznacz, które zdanie jest prawdziwe, a które fałszywe: 1. Mięczaki posiadają zamknięty układ krwionośny. P/F 2. Narząd Bojanusa to układ wydalniczy małży. P/F 3. Noga u głowonogów została przekształcona w ramiona. P/F 4. U wszystkich mięczaków można wyodrębnić głowę. P/F 5. Układ ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Siła odśrodkowa bezwładności równa sile grawitacji na równiku

  Wiedząc, że promień Ziemi wynosi ok. 6400 km oblicz, jaki musi być okres obrotu kuli ziemskiej wokół swojej własnej osi, aby na równiku siła odśrodkowa bezwładności była równa sile grawitacji.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Odbiorca komunikatu

  Zdecyduj, które ze zdań dotyczących odbiorcę komuniaktu są prawdziwe, a które fałszywe:   1. Odbiorca i nadawca komunikatu mogą wymieniać się rolami. 2. Odbiorca to inaczej po prostu adresat. 3. Odbiorca masowy jest najbardziej charaktersytyczny dla komunikacji medialnej. 4. Odbiorca to inaczej autor komunikatu. 5. ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oblicz stałą i stopień dysocjacji w oparciu o podane dane

  W 0,003 m3 wodnego roztworu kwasu o wzorze HX znajduje się 5,418×1023 jonów X- oraz 6 moli niezdysocjowanych cząsteczek HX. Na podstawie danych oblicz wartość stałej i stopnia dysocjacji.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wyznacz środek odcinka AB

  W układzie współrzędnym dane są punkty A=(a,6) oraz B=(7,b). Środkiem odcinka AB jest punkt M=(3,4). Oblicz a i b.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11