Ada Lovelace – biografia i dokonania - strona 2W 1843 roku myślicielka przetłumaczyła na język angielski francuski artykuł Menabre’a, będący streszczeniem dzieła Babbage’a. Ponadto dołączyła do tekstu swój własny komentarz, którego objętość trzykrotnie przekraczała długość artykułu. Nawiązała też wówczas korespondencję z Babbage’m na temat projektu budowy wymyślonego przez naukowca urządzenia. Ada Lovelace przewidywała, że maszyna analityczna mogłaby zostać wykorzystana do komponowania muzyki, wykonywania grafiki oraz do zastosowań naukowych. Sama też napisała pierwszy program komputerowy na świecie.

Badaczka utrzymywała kontakty towarzyskie z całą elitą ówczesnej Anglii: z sir Davidem Brewsterem, Charlesem Wheatsonem, Charlesem Dickensem czy Michaelem Faraday’em.

Próbowała wspierać finansowo przedsięwzięcie budowy komputera, w tym celu brała udział w wyścigach konnych. Matematyczka zmarła w 1852 roku w wieku 36 lat, prawdopodobnie na raka szyjki macicy.

Obecnie uznaje się Adę Lovelance za pionierkę w dziedzinie informatyki. Na jej cześć Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych nazwało nowy język oprogramowania od jej imienia – „Ada”.

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58