Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Postimpresjonizm - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

Postimpresjonizm to zespół zjawisk obserwowany głównie w sztuce francuskiej na przełomie wieków XIX i XX. Choć ramy czasowe zostały określone wyjątkowo precyzyjnie – od 1886 r. (ostatnia wystawa impresjonistów) do 1905 (pierwsza wystawa fowistów) – nie oddaje to oczywiście w pełni zjawisk zachodzących w sztuce.

Jak wskazuje sam termin, jest to nurt następujący po impresjonizmie, wyrastający z impresjonizmu, jednak w dużej mierze odrzucający jego założenia. Z jednej strony postimpresjoniści kontynuowali zainicjowane przez impresjonistów poszukiwania kolorystyczne, z drugiej zaś – odrzucali zasadę mimesis. Według nich obraz powinien być autonomicznym dziełem sztuki. Inwencja artysty była ważniejsza niż wierne naśladowanie rzeczywistości. Ich twórczość charakteryzowała się większym ładunkiem emocjonalnym, była też bardziej subiektywna.

Georges Seurat Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte
Georges Seurat „Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte” (1884-1886)

 

O ile impresjoniści ogromny nacisk kładli na ukazanie gry świateł, o tyle postimpresjoniści dbają raczej o bogaty koloryt dzieła. Postimpresjonizm uwalnia artystę od akademickich norm. Jego zadaniem nie jest już uchwycenie przemijającej ulotnej chwili, ale oddanie swoich emocji, przemyśleń, uczuć. Stąd pewien zwrot w stronę symbolizmu.

Przedstawicielami tego nurtu byli m.in.: Vincent van Gogh („Słoneczniki”), Paul Gauguin, Paul Cézanne („Wielkie kąpiące się”) i Henri Toulouse-Lautrec, Georges Seurat („Kąpiel w Asnieres”, „Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte”) i wielu artystów związanych ze szkołą z Pont-Aven. Wielu z nich na bazie postimpresjonizmu stworzyło własne indywidualne maniery malarskie.

Postimpresjonizm stał się inspiracją dla wielu awangardowych ruchów takich jak neoimpresjonizm, symbolizm czy fowizm.

Zobacz również

 • Impresjonizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Impresjonizm to termin wywodzący się z języka łacińskiego, w którym impressio oznacza wrażenie, odbicie. Określa się nim nurt w sztuce powstały w malarstwie drugiej połowie XIX stulecia. Najważniejsze założenia tego kierunku postulowały konieczność oddania danego momentu w taki sposób, w jaki został postrzeżony przez...

  Więcej
 • Symbolizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Symbolizm jako kierunek w sztukach plastycznych i literaturze zapoczątkowany został w II połowie XIX stulecia. U jego podstaw legło przeświadczenie, iż świat poznawany przez człowieka jest tylko pozorny, a w jego głębi (pod tym, co dostępne ludzkiemu poznaniu) kryją się prawdziwe wartości, których nie da się pojąć za pomocą...

  Więcej
 • Ekspresjonizm w malarstwie - cechy, przedstawiciele, obrazy

  Ekspresjonizm to nurt w malarstwie cechujący się dążeniem do wywarcia silnego wrażenia na odbiorcy. Expressio z łaciny oznacza „wyrażam”. Słowa ekspresjonizm w odniesieniu do malarstwa po raz pierwszy użył J.A. Hervé, nazywając w ten sposób cykl swoich obrazów wystawionych w Salonie Niezależnych.

  Więcej
 • Secesja - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Secesja to określenie stylu w sztuce europejskiej i amerykańskiej, panującego na przełomie XIX i XX wieku (od lat 90. do początku XX w). Termin wywodzi się od łacińskiego słowa seccesio, które oznacza „odejście”, „oderwanie się”.

  Więcej
 • Secesja w architekturze

  Secesja w architekturze przejawiała się w dążeniu do nadania budynkom zupełnie nowej formy, oderwania się od stylu klasycznego. Twórcy tego nurtu usilnie starali się odciąć od wszelkich wzorów – jedynym wyznacznikiem estetyki miało być natchnienie i fantazja artysty, bez jakichkolwiek odniesień do historii.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
P
Mati • 2020-04-09 12:02:59
P
Mati • 2020-04-09 11:50:10
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50