Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Artur Oppman – biografia, książki

Biografia

Artur Oppman urodził się 14 sierpnia 1867 roku w Warszawie. Jest przedstawicielem poezji młodopolskiej, publicystą,  a także redaktorem. Pisarz pochodził z mieszczańskiej rodziny niemieckiej, która do Polski przybyła w 1807 roku. Związki jego przodków z Polską były bardzo mocne – m.in. jego dziadek brał udział w powstaniu listopadowym, a ojciec w powstaniu styczniowym. Uczył się w gimnazjum w Warszawie, jednak przeniósł się do Szkoły Handlowej im. Leopolda Kronenberga. W tym okresie podejmował swoje pierwsze próby poetyckie. W latach 90. XIX wieku studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ożenił się z Teresą Trynkiewiczówną, po czym przerwał studiowanie i wrócił do stolicy. Prowadził intensywne kontakty ze środowiskiem literackim – w jego mieszkaniu bywali tacy twórcy jak Bolesław Prus, Wojciech Kossak czy Antoni Lange i Jan Lechoń. Był członkiem Straży Piśmiennictwa Polskiego (jej zadaniem była troska o rozwój kultury i polszczyzny). Otrzymał honorowe członkostwo Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich.

W 1920 roku zaciągnął się do piechoty jako szeregowiec. W 1921 został mianowany naczelnym redaktorem pisma „Żołnierz Polski”. Pełnił również służbę

Zobacz również

 • Artur Oppman, Bazyliszek – streszczenie

  Bohaterem legendy jest mityczny potwór Bazyliszek, który miał mieszkać w lochach średniowiecznej Warszawy. Potwór miał być naprawdę straszny – miał mieć przekrwione oczy, ogon jaszczura i skrzydła smoka. Siał postrach atakując ludzkie siedziby pod osłoną nocy.

  Więcej
 • Artur Oppman, Legenda o poznańskich koziołkach – streszczenie

  Akcja opowieści dzieje się w Poznaniu, około roku 1551, kiedy po wielkim pożarze miasta odbudowywano gmach ratusza miejskiego. Zegarmistrzowi Bartłomiejowi z Gubina zlecono wykonanie wieżowego zegara. Z okazji odsłonięcia budynku rada miasta zorganizowała dla mieszkańców specjalne przyjęcie.

  Więcej
 • Artur Oppman, Złota kaczka – streszczenie

  Bohaterem tej warszawskiej legendy jest szewczyk o imieniu Lutek. Był to ubogi chłopiec, który ciężko pracował by związać koniec z końcem. Doszła do niego wieść, że pod zamkiem Ordynackim mieszka królowa, która w noc świętojańską zamienia się w złotą kaczkę rozdającą bogactwa.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26
Bardzo słabe opracowanie jak na tak istotną książkę.
Andy • 2020-04-01 08:39:26
:)
ivany • 2020-04-01 08:22:17
prosze
Nina • 2020-04-01 07:36:38