Biografia
Artur Oppman urodził się 14 sierpnia 1867 roku w Warszawie. Jest przedstawicielem poezji młodopolskiej, publicystą, a także redaktorem. Pisarz pochodził z mieszczańskiej rodziny niemieckiej, która do Polski przybyła w 1807 roku. Związki jego przodków z Polską były bardzo mocne – m.in. jego dziadek brał udział w powstaniu listopadowym, a ojciec w powstaniu styczniowym. Uczył się w gimnazjum w Warszawie, jednak przeniósł się do Szkoły Handlowej im. Leopolda Kronenberga. W tym okresie podejmował swoje pierwsze próby poetyckie. W latach 90. XIX wieku studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ożenił się z Teresą Trynkiewiczówną, po czym przerwał studiowanie i wrócił do stolicy. Prowadził intensywne kontakty ze środowiskiem literackim – w jego mieszkaniu bywali tacy twórcy jak Bolesław Prus, Wojciech Kossak czy Antoni Lange i Jan Lechoń. Był członkiem Straży Piśmiennictwa Polskiego (jej zadaniem była troska o rozwój kultury i polszczyzny). Otrzymał honorowe członkostwo Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich.
W 1920 roku zaciągnął się do piechoty jako szeregowiec. W 1921 został mianowany naczelnym redaktorem pisma „Żołnierz Polski”. Pełnił również służbę w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Jeszcze kilka razy awansował na wyższe stanowiska wojskowe m.in. majora i podpułkownika. 31 styczna 1925 roku został przeniesiony w stan spoczynku. W 1928 roku otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Warszawa. Artur Oppman zmarł 4 listopada 1931 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.
Książki
W twórczości Oppmana mocno odznaczyła się fascynacja miastem i zwyczaje jego mieszkańców. Interesował się również legendami. Pierwszy zbiór jego wierszy ukazał się w 1893 roku – Ze Starego Miasta, a w 1894 tomik Pieśni dla pokrzepienia serc. Jego poezja była publikowana w licznym czasopismach literackich (m.in. Biesiada Literacka, Kłosy czy Bluszcz). Spisał kilka popularnych warszawskich legend:
Syrena
Kościół Marii Panny
Bazyliszek
Chrystus cudowny u Fary
Zbójcy
Złota kaczka
Inne utwory Artura Oppmana:
O chciwym Macieju, kusym Niemczyku i zaklętych skarbach na zaklętej górze
Wiersze: Lis i bocian, Baśń o grzybowych ludkach, Kruk i lis, Lis i kurka
Dzwonnik Kacper Dławiduda
Gdy wieczorna spływa chwila złota...
Grajek
Kanonia
Kamienne Schodki
Konsyliarz Barnaba-Walenty
Ostatni klasyk
Piwnica Fukierowska
Pod Syreną
Rok 1918
Rynek Starego Miasta
Rynek Staromiejski
Stare Miasto
Szeroki Dunaj
Trzy boginie
Wiersz pt. "Krzyż Virtuti"
Artur Oppman / www.wikipedia.org.pl |