Artur Oppman, Bazyliszek – streszczenie

Bohaterem legendy jest mityczny potwór Bazyliszek, który miał mieszkać w lochach średniowiecznej Warszawy. Potwór miał być naprawdę straszny – miał mieć przekrwione oczy, ogon jaszczura i skrzydła smoka. Siał postrach atakując ludzkie siedziby pod osłoną nocy. Wszyscy drżeli przed jego niezwykłą mocą – ten bowiem kto spojrzał mu bezpośrednio w oczy, od razu zamieniał się w kamień. Z tego strachu większość mieszkańców cierpiała na bezsenność. Wreszcie król wziął sprawy w swoje ręce i postanowił raz na zawsze rozprawić się z potworem. Najgorszemu skazańcowi nakazał zabić Bazyliszka.

Jeśli mężczyzna tego nie dokona, sam miał zostać ścięty. Skazaniec miał na imię Marek i przygotował pewien plan na pokonanie postrachu miasta. Jego zamiary znała jedynie siostra Magda. Uzbrojony w tarczę ruszył na starcie z Bazyliszkiem. Zszedł do podziemi, ale zabłądził i nie mógł znaleźć wyjścia. Wówczas to właśnie Magda przyszła mu z pomocą. Zeszła do lochów mając ze sobą jedynie lusterko. Potwór zobaczył w nim swoje odbicie i natychmiast skamieniał. W ten sposób dziewczyna odebrała stworowi jego moc i uratowała Warszawę. Wszystko co do tej pory zamieniło się w kamień, powróciło do swojej dawnej postaci. W dowód wdzięczności Marek kupił siostrze piękne, wielkie lustro. Król zwrócił Markowi jego wolność i od tamtej pory Bazyliszek już nigdy nie niepokoił Warszawy.

Artur Oppman, Bazyliszek – streszczenie
Wyobrażenie Bazyliszka / www.wikipedia.org.pl

Polecamy również:

  • Artur Oppman, Legenda o poznańskich koziołkach – streszczenie

    Akcja opowieści dzieje się w Poznaniu, około roku 1551, kiedy po wielkim pożarze miasta odbudowywano gmach ratusza miejskiego. Zegarmistrzowi Bartłomiejowi z Gubina zlecono wykonanie wieżowego zegara. Z okazji odsłonięcia budynku rada miasta zorganizowała dla mieszkańców specjalne przyjęcie. Więcej »

  • Artur Oppman, Złota kaczka – streszczenie

    Bohaterem tej warszawskiej legendy jest szewczyk o imieniu Lutek. Był to ubogi chłopiec, który ciężko pracował by związać koniec z końcem. Doszła do niego wieść, że pod zamkiem Ordynackim mieszka królowa, która w noc świętojańską zamienia się w złotą kaczkę rozdającą bogactwa. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Czyli,powiedzenie Polak Węgier dwa bratanki,nie jak się nie odnoszą względem pochodzen...
• 2022-06-16 19:03:58
ekstra
• 2022-06-18 17:12:40
ok
• 2022-06-08 15:52:28
dzięks
• 2022-06-06 19:26:13
Ale proste
• 2022-06-06 14:23:48