Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Artur Oppman, Bazyliszek – streszczenie

Ostatnio komentowane
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Podobno Alessandro Volta był bardzo pobożny. Codziennie uczęszczał na Mszę Świętą...
Marcin • 2019-10-16 12:06:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bohaterem legendy jest mityczny potwór Bazyliszek, który miał mieszkać w lochach średniowiecznej Warszawy. Potwór miał być naprawdę straszny – miał mieć przekrwione oczy, ogon jaszczura i skrzydła smoka. Siał postrach atakując ludzkie siedziby pod osłoną nocy. Wszyscy drżeli przed jego niezwykłą mocą – ten bowiem kto spojrzał mu bezpośrednio w oczy od razu zamieniał się w kamień. Z tego strachu większość mieszkańców cierpiała na bezsenność. Wreszcie król wziął sprawy w swoje ręce i postanowił raz na zawsze rozprawić się z potworem. Najgorszemu skazańcowi nakazał zabić Bazyliszka.

Wyobrażenie Bazyliszka / www.wikipedia.org.pl

 

Jeśli mężczyzna tego nie dokona, sam zostanie ścięty. Skazaniec miał na imię Marek i przygotował pewien plan na pokonanie postrachu miasta. Jego zamiary znała jedynie siostra Magda. Uzbrojony w tarczę ruszył na starcie z Bazyliszkiem. Zszedł do podziemi, ale zabłądził i nie mógł znaleźć wyjścia. Wówczas to właśnie Magda przyszła mu z pomocą. Zeszła do lochów mając ze sobą jedynie lusterko. Potwór zobaczył w nim swoje odbicie i natychmiast skamieniał. W ten sposób dziewczyna odebrała stworowi jego moc i uratowała Warszawę. Wszystko co do tej pory zamieniło się w kamień, powróciło do swojej dawnej postaci. W dowód wdzięczności Marek kupił siostrze piękne, wielkie lustro. Król zwrócił Markowi jego wolność, od tamtej pory Bazyliszek już nigdy nie niepokoił Warszawy.

Polecamy również:

  • Artur Oppman, Legenda o poznańskich koziołkach – streszczenie

    Akcja opowieści dzieje się w Poznaniu, około roku 1551, kiedy po wielkim pożarze miasta odbudowywano gmach ratusza miejskiego. Zegarmistrzowi Bartłomiejowi z Gubina zlecono wykonanie wieżowego zegara. Z okazji odsłonięcia budynku rada miasta zorganizowała dla mieszkańców specjalne przyjęcie. Więcej »

  • Artur Oppman, Złota kaczka– streszczenie

    Bohaterem tej warszawskiej legendy jest szewczyk o imieniu Lutek. Był to ubogi chłopiec, który ciężko pracował by związać koniec z końcem. Doszła do niego wieść, że pod zamkiem Ordynackim mieszka królowa, która w noc świętojańską zamienia się w złotą kaczkę rozdającą bogactwa. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =