Arthur Rimbaud - biografia i twórczość

Arthur Rimbaud biografia
Étienne Carjat - Arthur Rimbaud (1872)

Artur Rimbaud urodził się w 1854 roku w Charleville we Francji. Kiedy chłopiec miał 6 lat, jego ojciec, kapitan piechoty, opuścił rodzinę, zostawiając żonę i czworo dzieci. Od tego czasu Arturem zaopiekowali się dziadkowie. Był zdolnym uczniem, wielokrotnie nagradzanym. Mając 10 lat stworzył swój pierwszy prozatorski utwór, później skłaniał się raczej w stronę poezji. W wieku 16 lat swobodnie posługiwał się łaciną, pisząc w tym języku wiersze i dramaty.

W 1871 roku Rimbaud uciekł z domu i zamieszkał w Paryżu, wiodąc burzliwe życie włóczęgi i skandalisty. Kilkakrotnie powracał do rodzinnego domu, by po pewnym czasie znów uciec w świat. Okresy względnego spokoju, kiedy pochłaniały go studia nad filozofią, mistyką, polityką i literaturą (gł.: W. Hugo, Ch. Baudelaire, parnasiści), przeplatały się z się szalonymi wyprawami do odległych krajów. W czasie tych pełnych przygód podróży Rimbaud tworzył wspaniałe liryki tchnące poczuciem wolności i niekrępowanej swobody. Taki tryb życia budził niezadowolenie matki poety, która wielokrotnie próbowała skłonić go do podjęcia stałej pracy i ustatkowania się.

Do Paryża Rimbaud przyjechał ponownie pod koniec 1871 roku na zaproszenie Verlaine'a, któremu

Polecamy również:

  • Statek pijany - interpretacja i analiza wiersza

    „Statek pijany” to młodzieńczy wiersz Rimbauda, wyrażający jego pragnienie wolności. Szalony rejs pijanego statku to metafora ludzkiego życia. Szerokie wody, na które wypływa, symbolizują niepoznany świat, budzący ciekawość, ale też obawę. Podmiotem lirycznym wiersza jest tytułowy statek. W... Więcej »

  • Moja bohema - interpretacja i analiza wiersza

    „Moja bohema” powstała podczas pieszej podróży Rimbauda do Belgii – poeta po raz drugi uciekł wówczas z domu, by cieszyć się nieskrępowaną wolnością. Wiersz w pierwszej osobie liczby pojedynczej stanowi zapis tych beztroskich chwil. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
GLUT RP
• 2022-05-28 15:01:34
Nie wiem co to za powiesc zostala tu streszczona ale na pewno nie jest to Nastepny do raju...
• 2022-05-27 10:28:53
polecam w podreczniku tego nie było a pd.
• 2022-05-26 16:02:28
Punkt 3. Nie jest to prawda. Modlitwa w INTENCJACH Ojca Świętego. To znaczy, że modlimy...
• 2022-05-24 15:08:48
Git
• 2022-05-23 19:46:38