Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Statek pijany - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Statek pijany” to młodzieńczy wiersz Rimbauda, wyrażający jego pragnienie wolności. Szalony rejs pijanego statku to metafora ludzkiego życia. Szerokie wody, na które wypływa, symbolizują niepoznany świat, budzący ciekawość, ale też obawę.

Podmiotem lirycznym wiersza jest tytułowy statek. W warstwie dosłownej opowiada on o swojej przygodzie, zerwaniu się z holowniczych lin i wypłynięciu na bezkres morza. Zabieg uosobienia statku każe upatrywać w nim analogii do ludzkiego losu. Ciężki transportowiec, na ogół obładowany zbożem i bawełną, jest niczym przytłoczony codziennością człowiek. Ten bagaż to zwykłe troski, konieczność ciężkiej pracy, nawał obowiązków. Holowniki kierujące kursem statku to z kolei pewne schematy postępowania, powielane przez większość ludzi, konwenanse oraz ograniczające nas wymogi społeczne. Podmiot liryczny odwraca się od tego wszystkiego, by posmakować prawdziwej wolności.

Nie jest ona jednak zupełnie beztroska – na morzu panują sztormy, które miotają – wydawałoby się – potężnym statkiem. Dlatego zachowuje się on jak pijany, kołysze się i poddaje działaniu fal. „Wściekle kołysania” go jednak nie przerażają – nie na tyle, by zatęsknić za „mdłymi latarniami” symbolizującymi

Polecamy również:

  • Moja bohema - interpretacja i analiza wiersza

    „Moja bohema” powstała podczas pieszej podróży Rimbauda do Belgii – poeta po raz drugi uciekł wówczas z domu, by cieszyć się nieskrępowaną wolnością. Wiersz w pierwszej osobie liczby pojedynczej stanowi zapis tych beztroskich chwil. Więcej »

Komentarze (1)
4 + 2 =
Komentarze
Andzrej • 2019-06-06 08:02:05
a później się dziwić że młodzież chleje
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');