Biografia
Polski poeta i tłumacz urodził się 1876 roku w Syrii. Jest uznawany za czołowego przedstawiciela nurtu fin de siècle'u w Polsce, czyli twórczości budowanej wokół poczucia schyłku i dekadenckimi wizjami końca XIX wieku. Był bratem Wincentego Korab-Brzozowskiego. Bracia wspólnie napisali cykl sonetów na cześć ich ojca, również pisarza – Karola Brzozowskiego.
Wiemy, że pisarz pochodził z rodziny artystycznej. Jego ojciec był bardem, jednak Stanisław nie kontynuował kariery wędrownego pieśniarza, poety. Wolał bywać na salonach i obracać się w kręgu cyganerii. Twórca był związany ze środowiskiem pisma „Chimera”. Zajmował się przekładami twórców takich jak Charles Baudelaire czy Paul Verlaine. Stanisław Korab-Brzozowski żył krótko – popełnił samobójstwo w 1901 roku – powodem był prawdopodobnie zawód miłosny. Zmarł dokładnie 23 kwietnia tego roku w Warszawie.
Twórczość
Brzozowski skupiał się na inspiracjach symbolicznych. Jego twórczość była raczej oszczędna i precyzyjna w zakresie wykorzystania środków poetyckich. Pisarz lubił synestezję i syntezę sztuk, tak popularną wśród modernistów. Dorobek literacki Korab-Brzozowskiego nie jest pokaźny, ale rozproszony po różnych czasopismach literackich. Pośmiertnie wydano ją w 1910 roku w tomie pod tytułem Nim serce ucichło. W jego utworach dominował temat śmierci, jako fascynującego doświadczenia. Nie obcy był mu również temat wiary i złożoność transcendencji.