Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Charles Baudelaire - biografia i twórczość

Ostatnio komentowane
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Charles Baudelaire biografia
Felix Nadar - Charles Baudelaire (1855)

Charles Baudelaire urodził się w 1821 roku w Paryżu. Jego ojciec, były ksiądz rzymskokatolicki, zmarł, kiedy chłopiec miał 6 lat. Matka ponownie wyszła za mąż – za oficera Jacquesa Aupicka – i cała rodzina przeniosła się do Lyonu. Mimo trudności w szkole (był nawet usunięty), Baudelaire w 1839 r. zdał maturę w trybie eksternistycznym i w 1841 r. rozpoczął studia prawnicze. Jednak jego zainteresowania zmierzały raczej w stronę literatury.

Baudelaire wiele czasu spędzał w towarzystwie artystów (poznał m.in. Balzaca i Nervala), prowadząc bujne życie towarzyskie. Budziło to zaniepokojenie rodziny – ojczym zdecydował się wysłać go do Indii, by tam uczył się handlu. Baudelaire jednak nigdy do Indii nie dotarł. Sztorm zaniósł jego statek do wybrzeży Mauritiusa. Ponieważ Charles właśnie osiągnął pełnoletniość, zażądał spadku po ojcu, po czym zerwał kontakty z rodziną i zamieszkał w Paryżu.

W stolicy Francji wiódł życie zamożnego dandysa. Związał się z Jeanne Duval – Mulatką, niewysokiej klasy aktorką. Ich związek należał do burzliwych, pełnym dramatycznych rozstań i powrotów. Spadek po ojcu pozwalał Baudelaire'owi na wystawne życie i oddanie się pasji, jaką była dla niego poezja. Długo jednak

Polecamy również:

 • Kwiaty zła - opracowanie ogólne zbioru

  „Les fleurs du mal” czyli „Kwiaty zła” albo „Kwiaty grzechu” to zbiór pochodzący z 1857 roku. Został on zadedykowany przez poetę Théophile'owi Gautier. Początkowo miał stanowić prezentacje siedmiu grzechów głównych, rodzących się z nudy. Jednak... Więcej »

 • Padlina - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Padlina” oparty jest na kontraście. Poeta zestawia w nim piękno, młodość i witalność z odrażającą brzydotą rozkładu. W dosadny sposób ukazuje ludzką przemijalność. Śmierć jest traktowana w tym kontekście jako naturalna i nieunikniona konsekwencja życia. Więcej »

 • Danse macabre - interpretacja i analiza wiersza

  Danse macabre był popularnym w średniowieczu motywem, przypominający o śmierci i jej naturze. W obrazach przedstawiających taniec śmierci portretowano postaci z różnych stanów, w różnym wieku, kobiety i mężczyzn, aby pokazać, że nikt nie może być pewny swojego jutra, a także – każdy... Więcej »

 • Albatros - interpretacja i analiza wiersza

  „Albatros” to wiersz dotyczący sytuacji artysty – tytułowy ptak jest symbolem twórcy. Utwór ukazuje jego dwoistą naturę: na wolności jest potężny, piękny, wzniosły, powoduje zachwyt i zazdrość. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =