Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charles Baudelaire - biografia i twórczość

Charles Baudelaire biografia
Felix Nadar - Charles Baudelaire (1855)

Charles Baudelaire urodził się w 1821 roku w Paryżu. Jego ojciec, były ksiądz rzymskokatolicki, zmarł, kiedy chłopiec miał 6 lat. Matka ponownie wyszła za mąż – za oficera Jacquesa Aupicka – i cała rodzina przeniosła się do Lyonu. Mimo trudności w szkole (był nawet usunięty), Baudelaire w 1839 r. zdał maturę w trybie eksternistycznym i w 1841 r. rozpoczął studia prawnicze. Jednak jego zainteresowania zmierzały raczej w stronę literatury.

Baudelaire wiele czasu spędzał w towarzystwie artystów (poznał m.in. Balzaca i Nervala), prowadząc bujne życie towarzyskie. Budziło to zaniepokojenie rodziny – ojczym zdecydował się wysłać go do Indii, by tam uczył się handlu. Baudelaire jednak nigdy do Indii nie dotarł. Sztorm zaniósł jego statek do wybrzeży Mauritiusa. Ponieważ Charles właśnie osiągnął pełnoletniość, zażądał spadku po ojcu, po czym zerwał kontakty z rodziną i zamieszkał w Paryżu.

W stolicy Francji wiódł życie zamożnego dandysa. Związał się z Jeanne Duval – Mulatką, niewysokiej klasy aktorką. Ich związek należał do burzliwych, pełnym dramatycznych rozstań i powrotów. Spadek po ojcu pozwalał Baudelaire'owi na wystawne życie i oddanie się pasji, jaką była dla niego poezja. Długo jednak

Zobacz również

 • Kwiaty zła - opracowanie ogólne zbioru

  „Les fleurs du mal” czyli „Kwiaty zła” albo „Kwiaty grzechu” to zbiór pochodzący z 1857 roku. Został on zadedykowany przez poetę Théophile'owi Gautier. Początkowo miał stanowić prezentacje siedmiu grzechów głównych, rodzących się z nudy. Jednak później autor zmienił ...

  Więcej
 • Padlina - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz „Padlina” oparty jest na kontraście. Poeta zestawia w nim piękno, młodość i witalność z odrażającą brzydotą rozkładu. W dosadny sposób ukazuje ludzką przemijalność. Śmierć jest traktowana w tym kontekście jako naturalna i nieunikniona konsekwencja życia.

  Więcej
 • Danse macabre - interpretacja i analiza wiersza

  Danse macabre był popularnym w średniowieczu motywem, przypominający o śmierci i jej naturze. W obrazach przedstawiających taniec śmierci portretowano postaci z różnych stanów, w różnym wieku, kobiety i mężczyzn, aby pokazać, że nikt nie może być pewny swojego jutra, a także – każdy prędzej czy pó...

  Więcej
 • Albatros - interpretacja i analiza wiersza

  „Albatros” to wiersz dotyczący sytuacji artysty – tytułowy ptak jest symbolem twórcy. Utwór ukazuje jego dwoistą naturę: na wolności jest potężny, piękny, wzniosły, powoduje zachwyt i zazdrość.

  Więcej

Losowe zadania

 • Działalność Cyryla i Metodego

  Kim byli i czego dokonali bracia Cyryl i Metody?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Funkcje witamin

  Zaznacz, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe: Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w tłuszczach.  P/F Zaburzenia w krzepnięciu krwi mogą być wywołane niedoborem witaminy K. P/F Suplementacja kwasu foliowego jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży. P/F Witaminy są dobrym źródłem ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wyznacz środek odcinka AB

  W układzie współrzędnym dane są punkty A=(a,6) oraz B=(7,b). Środkiem odcinka AB jest punkt M=(3,4). Oblicz a i b.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Oblicz ilość moli NaOH w roztworze

  Oblicz ile moli NaOH znajduje się w 600g 30% roztworu wodorotlenku sodu. Przyjmij w obliczeniach następujące masy atomowe pierwiastków: MNa = 23u, MH = 1u, MO = 16u.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Grupa podmiotu i grupa orzeczenia

  Określ, które części zdania należą do grupy podmiotu, a które do grupy orzeczenia. Młoda dziewczyna wsiadła szybko do tramwaju. Tajemniczy złodziej ukradł mój rower. Zlękniona i zaskoczona Agata otworzyła drzwi. Wysportowana biegaczka przebiegła żwawo. Magda upiekła wczoraj placek.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04