James Matthew Barrie – biografia, książki

Biografia

James Matthew Barrie urodził się 9 maja 1860 roku w Kirriemuir. Był dramaturgiem i powieściopisarzem, który szczególnie zasłynął z autorstwa Przygód Piotrusia Pana.

 

James Barrie, autor: Herbert Rose Barraud / www.wikipedia.org.pl

 

Pisarz przyszedł na świat w rodzinie tkacza i córki kamieniarza. Miał liczne rodzeństwo – on sam był dziewiątym z kolei dzieckiem. Państwo Barrie ciężko pracowali nad wychowaniem swoich dzieci w duchu purytańskiej religijności. Rodzina nigdy nie opuściła niedzielnego nabożeństwa. Matka pragnęła aby David, brat pisarza został w przyszłości pastorem. Chłopak zginął jednak w nastoletnim wieku, po czym Margaret Barrie popadła w głęboką depresję. Sześcioletni wówczas James próbował za wszelką cenę podtrzymać matkę na duchu, w tym celu nosił nawet ubrania po Davidzie. To bardzo zacieśniło ich relację, aż do granic obsesji. Relacja z matką odcisnęła swój ślad w tworzonych przez niego dziełach.

James Barrie od zawsze marzył o karierze literackiej. W młodości czytał Juliusza Verne’a czy Jamesa Coopera. Rodzice jednak zaplanowali dla niego inny scenariusz. Młodzieniec pobierał nauki w Dumfries Academy oraz na Uniwersytecie w Edynburgu. Już podczas studiów James publikował swoje pierwsze teksty na łamach prasy, a po ich zakończeniu nawiązał współpracę z pismem The „Nottingham Journale”. Od 1885 roku autor mieszkał w Londynie, gdzie podjął pracę dziennikarza. Wciąż pisał do gazet i pracował nad swoją pierwszą powieścią.

Prywatnie James Barrie był mężem Mary Ansell, aktorki teatralnej. Podczas podróży poślubnej pisarz zakupił psa, któremu nadał imię Portos. Zwierzę odegrało znaczącą rolę w późniejszym życiu Jamesa. Niestety małżeństwo rozpadło się w wyniku romansu Mary z Gilbertem Cannanem  1909 roku.

James Barrie zmarł w Londynie 19 czerwca 1937 roku.

 

Książki

Pierwsza powieść szkockiego pisarza – Better Dead została przyjęta w środowisku bardzo pozytywnie. Również kolejne książki przynosiły mu sukcesywnie uznanie i popularność: Auld Lichts Idylls, A Window in Thrums (1889) i szczególnie The Little Minister (1891). Historia literatury pamięta go jednak najbardziej jako autora słynnej opowieści dla dzieci i młodzieży pt. Piotruś Pan. W pełnej wersji została wydana w 1911 roku, a jej oryginalny tytuł brzmiał: Peter and Wendy.

 

 

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19