James Matthew Barrie, Przygody Piotrusia Pana – streszczenie

Głównym i tytułowym bohaterem powieści Jamesa Barrie’go jest Piotruś Pan, mały chłopiec, który pragnie na zawsze pozostać dzieckiem i nigdy nie dorosnąć. Swoje niekończące się dzieciństwo spędza w krainie zwanej Nibylandią. Tam uczy się sztuki szermierki i przewodzi grupie tzw. zagubionych chłopców. Piotruś posiada wiele magicznych zdolności – jedną z nich jest umiejętność latania.

 

Okładka angielskiego wydania z 1915 roku/www.wikipedia.org.pl

 

Jednocześnie czytelnik poznaje rodzinę Darlingów – małżeństwa z trójką dzieci. Ich jedyna córka, najstarsza z całego rodzeństwa miała na imię Wendy. Po niej w rodzinie pojawili się Jacek i Michał. Któregoś wieczora dzieci zdradziły swojej mamie, że każdej nocy odwiedza ich tajemniczy Piotruś Pan. Aby zweryfikować opowieści swoich pociech pani Darling postanowiła tej nocy czuwać w ich pokoju – poskutkowało to jej spotkaniem z małym, magicznym chłopcem.

Gdy pewnego razu państwo Darlingowie umówili się na kolację ze znajomymi , dzieci znów odwiedził Piotruś, zapraszając ich do przeżycia wspólnej przygody. Towarzyszyła mu jego przyjaciółka, mała wróżka imieniem Dzwoneczek. Dzięki magicznemu proszkowi nadał rodzeństwu umiejętność unoszenia się w powietrzu  - dzięki temu dzieci mogły pofrunąć za Piotrusiem do Nibylandii. W tej niezwykłej krainie Wendy, Jacek i Michał biorą udział w niesamowitych, ale także niebezpiecznych przygodach (m.in. Wendy zostaje ranna). Uczestniczą w sporach prowadzonych między Piotrusiem a jego głównym wrogiem – Kapitanem Hakiem i podporządkowana mu grupa piratów.

W czasie kiedy rodzeństwo przebywało w Nibylandii, ich rodzice cierpliwie czekali na powrót swoich pociech, dlatego okno w ich sypialni było nieustannie otwarte. Państwo Darling byli niezmiernie szczęśliwi, gdy wreszcie do tego doszło. Zgadzali się nawet by Wendy co jakiś czas spotkała się z Piotrusiem w Nibylandii. Książka kończy się odwiedzinami Piotrusia u dorosłej już Wendy. Bohaterka, teraz już kobieta, żona i matka tłumaczy mu na czym polega upływ czasu na ziemi.

 

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 3 =
GwiezdnyOskar
2020-11-07 08:11:33
a chodzi o ten z góry.Ja nie wiem jak wam ale mi bardzo pomógł i dzień kuję twórcy. pozdrawiam:}
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23