Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Powstanie styczniowe - przyczyny, przebieg (najważniejsze bitwy, dowódcy)

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powstanie styczniowe jest uznawane powszechnie za jedno z gorzej przygotowanych pod względem logistycznych polskich zrywów narodowych. Powodem tego stanu jest w równej mierze nieskuteczność przygotowań do powstania przeprowadzonych przez organizacje „czerwonych” i „białych”, jak również działania władz rosyjskich, które celowo starały się doprowadzić do wybuchu powstania jak najszybciej. Zdawały sobie one sprawę z tego, że od początku lat 60. XIX wieku rosną w Królestwie Polskim nastroje propowstańcze, co objawiało się między innymi w różnorakich manifestacjach patriotycznych, wielokrotnie rozganianych przez Kozaków. Wiedząc, że powstania nie da się prawdopodobnie uniknąć, Rosjanie chcieli je wywołać przedwcześnie, nim przygotowania zostaną ukończone.

Bezpośrednią prowokacją, która doprowadziła do wybuchu powstania styczniowego, była „branka”, czyli powołanie do wojska rosyjskiego obywateli Królestwa. Na liście wcielonych zamieszczono znanych władzy spiskowców, co miało ich skutecznie unieszkodliwić (służba w armii rosyjskiej była wieloletnia i mogła odbywać się poza granicami Królestwa). Organizacje powstańcze zostały przez to zmuszone do wywołania powstania wcześniej – albo dobrowolnego

Polecamy również:

 • Romuald Traugutt - biografia, charakterystyka działalności, zasługi

  Romuald Traugutt urodził się 16.01.1826 roku w Szostakowie, na terenie obecnej  Białorusi. W młodym wieku starał się dostać na studia, nie udało mu się jednak dopiąć swego. Wobec tego postanowił wstąpić do armii rosyjskiej i tam rozpocząć karierę. Nie było to zresztą zjawisko całkowicie nietypowe dla tamtej... Więcej »

 • Marian Langiewicz - biografia, bitwy, zasługi

  Marian Melchior Antoni Langiewicz urodził się 5.08.1827 roku w Krotoszynie. Był synem lekarza, który zginął jako ochotnik w postaniu listopadowym. W młodości uczęszczał do szkół w Krotoszynie i Trzemesznie, później zaś wyjechał na studia za granicą. W ich trakcie pobierał nauki aż w trzech... Więcej »

 • Przyczyny upadku powstania styczniowego

  Powstanie styczniowe pod pewnymi względami bardzo przypominało wcześniejszy polski zryw narodowy, jakim była konfederacja barska. W przeciwieństwie do powstania listopadowego, gdzie istniała (i toczyła walki) regularna armia polska, walki w latach 1863-1864 miały charakter partyzancki, gdzie poszczególne... Więcej »

 • Skutki i znaczenie powstania styczniowego

  Upadek powstania styczniowego odbił się szerokim echem wśród Polaków we wszystkich zaborach. Klęska powstania była zupełna, obnażając boleśnie wszystkie niedociągnięcia i porażki organizacji konspiracyjnych, które je organizowały. Z tego też powodu doszło do zniechęcenia społeczeństwa,... Więcej »

Komentarze (1)
3 + 2 =
Komentarze
pączek • 2019-02-27 17:45:00
Wyśmienite w szkole dostałam szóstkę!!
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');