Skutki i znaczenie powstania styczniowego

Upadek powstania styczniowego odbił się szerokim echem wśród Polaków we wszystkich zaborach. Klęska powstania była zupełna, obnażając boleśnie wszystkie niedociągnięcia i porażki organizacji konspiracyjnych, które je organizowały. Z tego też powodu doszło do zniechęcenia społeczeństwa, które przez następne dekady źle reagowało na możliwość podjęcia walki zbrojnej. Większość Polaków przestała wierzyć w możliwość zwycięstwa o własnych siłach, a powstania narodowego nazywano "niebezpiecznymi awanturami". Odbiło się to negatywnie na walce Polaków o zachowanie tożsamości narodowej.

Represje po powstaniu styczniowym w Cesarstwie Rosyjskim miały ne celu nie tylko ukaranie Polaków, ale i uniemożliwienie powtórzenia się takiego buntu. Najważniejszym z nich było ostateczne zniesienie autonomii Królestwa Polskiego (1874), które włączono w aparat administracyjny Imperium jako Przywiślański Kraj i podzielono na gubernie. Na wyższych urzędach stanowiska zajęli Rosjanie (namiestnikiem w ostatnich latach przed likwidacją był Fiodor Berg), polskojęzyczna administracja zachowała się tylko na niskich szczeblach. Zintensyfikowano rusyfikację i zlikwidowano wiele polskich szkół, w tym Szkołę Główną w Warszawie. Wielu powstańców zostało zesłanych na Syberię, a ich majątki skonfiskowane. Rozpoczęto walkę z kościołem katolickim, widząc w nim ostoję ruchu narodowego. Zakazano działalności wielu stowarzyszeń i zgromadzeń, surowo karano za publiczne manifestacje patriotyzmu. Oczywiście nałożono na ludność wysokie kontrybucje i podatki, jak również zaostrzono cenzurę.

Powstanie styczniowe było ostatnim polskim zrywem o takiej sile w XIX wieku, które obrosło potem wieloma legendami, zwłaszcza wśród młodych pokoleń, gdzie powstańcze opowieści były szczególnie lubiane. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku ostatni żyjący powstańcy byli otoczeni powszechnym szacunkiem.

Polecamy również:

  • Romuald Traugutt - biografia, charakterystyka działalności, zasługi

    Romuald Traugutt urodził się 16.01.1826 roku w Szostakowie, na terenie obecnej  Białorusi. W młodym wieku starał się dostać na studia, nie udało mu się jednak dopiąć swego. Wobec tego postanowił wstąpić do armii rosyjskiej i tam rozpocząć karierę. Nie było to zresztą zjawisko całkowicie nietypowe dla tamtej... Więcej »

  • Marian Langiewicz - biografia, bitwy, zasługi

    Marian Melchior Antoni Langiewicz urodził się 5.08.1827 roku w Krotoszynie. Był synem lekarza, który zginął jako ochotnik w postaniu listopadowym. W młodości uczęszczał do szkół w Krotoszynie i Trzemesznie, później zaś wyjechał na studia za granicą. W ich trakcie pobierał nauki aż w trzech... Więcej »

  • Przyczyny upadku powstania styczniowego

    Powstanie styczniowe pod pewnymi względami bardzo przypominało wcześniejszy polski zryw narodowy, jakim była konfederacja barska. W przeciwieństwie do powstania listopadowego, gdzie istniała (i toczyła walki) regularna armia polska, walki w latach 1863-1864 miały charakter partyzancki, gdzie poszczególne... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02