Muzyka w modernizmie - charakterystyka

Modernizm w muzyce obejmuje szeroki zakres stylistyczny i czasowy. Terminem tym określa się wszystkie prądy powstające od lat 80. XIX wieku do połowy lat 70. XX w., pozostające w opozycji do stylu romantycznego. Modernizm nie jest jednorodnym stylem, zawiera takie kierunki jak: impresjonizm, ekspresjonizm, futuryzm, serializm czy sonoryzm.

Kompozytorzy romantyczni szukali inspiracji w naturze. Hołdowali tradycjom narodowym i kulturze ludowej, chętnie sięgali do dawnych podań i legend. Twórcy doby modernizmu nobilitowali technikę i codzienność, uznając je za warte ujęcia w sztuce. Wbrew wcześniejszym tradycjom, nie dbali o harmonię i melodyjność, za bardziej istotne uznając rytm i barwę dźwięku. Nastąpiło odejście od form narracyjnych – impresjoniści dążyli do statyki, ekspresjoniści stosowali porwaną frazę, neoklasycyści snucie motywiczne, a  jeszcze inni sekwencyjność.

Pierwsze pokolenie modernistów to m.in.: Gustav Mahler, Claude Debussy, Aleksandr Skriabin czy Richard Strauss. Początkowo publiczność nawykła do romantycznej estetyki była nastawiona nieprzychylnie do modernistycznych eksperymentów. Druga faza rozwoju nurtu przypada na wiek XX, wówczas tworzyli tacy kompozytorzy jak Arnold Schönberg, Bela Bartók, Igor Strawiński. Wreszcie na lata po drugiej wojnie światowej przypada trzecia faza modernizmu. Do jej głównych twórców zalicza się: Karlheinza Stockhausena, Pierre'a Bouleza, Krzysztofa Pendereckiego.

Określenia „modernistyczny” w stosunku do muzyki użył po raz pierwszy w 1849 r. Wagner, kiedy krytycznie wyrażał się o operze „Giacomo” Meyerbeera. Wówczas był to zarzut. Kiedy Baudelaire pisał tak o muzyce Wagnera, zaledwie kilkanaście lat później, określenie to miało już pozytywne konotacje. W ujęciu francuskiego poety oznaczało ono muzykę dążącą do „zgłębienia istoty świata”.

Polecamy również:

 • Karol Szymanowski - biografia i utwory

  Karol Szymanowski herbu Korwin/Ślepowron urodził się 3 października 1882 r. we wsi Tymoszówka (Ukraina Naddnieprzańska). Był trzecim dzieckiem Stanisława i Anny z domu Taube (jej rodzina pochodziła z Kurlandii). Ojciec Szymanowskiego był człowiekiem niezwykle ceniącym muzykę – sam grał na fortepianie i... Więcej »

 • Ignacy Jan Paderewski - biografia i utwory

  Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu w rodzinie o szlacheckim rodowodzie (herb Jelita). Ignacy był drugim dzieckiem, jego matka Poliksena z Nowickich zmarła niedługo po porodzie. Ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, a później był więziony w Kijowie. Małym Ignacym... Więcej »

 • Mieczysław Karłowicz - biografia i utwory

  Mieczysław Karłowicz urodził się w 1876 roku w Wiszniewie. Jego ojciec, Jan Aleksander Karłowicz, był znanym etnologiem i językoznawcą. Rodzina mieszkała w rodzinnym majątku Sulistrowskich (rodzina ze strony matki) do 1882 roku. Później przeniosła się do Heidelbergu, potem do Pragi, Drezna a wreszcie osiadła... Więcej »

 • Gustav Mahler - biografia i utwory

  Gustav Mahler przyszedł na świat w 1860 roku w Kalište, miejscowości należącej wówczas do Cesarstwa Austriackiego (obecnie do Czech), jako drugie z dwanaściorga dzieci Bernarda i Marii. Mahlerowie byli niemieckojęzycznymi Żydami zajmującymi się handlem. W 1860 roku przenieśli się do Igławy, gdzie za... Więcej »

 • Richard Strauss - biografia i twórczość

  Richard Strauss urodził się w 1864 roku w Monachium. Jego ojciec, Franz Strauss, także był muzykiem, grał na waltorni. To on był pierwszym nauczycielem syna. Od 1882 Richard studiował filozofię i historię sztuki na uniwersytecie w Monachium, ale już po roku zrezygnował z nauki i wyruszył do Berlina. Tam został... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42