Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Richard Strauss - biografia i twórczość

Ostatnio komentowane
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
wielkie XD
HAHAHAHA • 2020-01-15 17:06:09
Bardzo ograniczona ilość przykładów, wzory maja o wiele wieksze zastosowanie niz podst...
Janko • 2020-01-14 22:35:23
nice
cuttie • 2020-01-14 20:20:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA
Richard Strauss biografia
Richard Strauss (1900)

Richard Strauss urodził się w 1864 roku w Monachium. Jego ojciec, Franz Strauss, także był muzykiem, grał na waltorni. To on był pierwszym nauczycielem syna. Od 1882 Richard studiował filozofię i historię sztuki na uniwersytecie w Monachium, ale już po roku zrezygnował z nauki i wyruszył do Berlina. Tam został asystentem Hansa von Bülowa, a po roku samodzielnym dyrygentem.

W 1889 roku miała miejsce premiera jego pierwszego poematu symfonicznego „Don Juan”, która przyniosła mieszane komentarze. Kompozytor był jednak zadowolony, jego zdaniem każde nowatorstwo na początku jest odrzucane. Jak się miało okazać – Strauss miał rację.

W 1894 roku ożenił się z sopranistką Pauline de Ahna. W 1897 roku przyszedł na świat ich syn, Franz. Strauss pracował jako kapelmistrz orkiestr w Meiningen, Monachium, w Berlinie, a także w Wiedniu. Prawdziwym sukcesem okazała się premiera opery „Salome” w 1905 roku. Kompozytor zdobył nie tylko uznanie, ale też spore dochody, które pozwoliły mu nabyć dom w Garmisch-Partenkirchen.

Po dojściu Hitlera do władzy Strauss obawiał się o los swojego syna i jego żydowskiej rodziny. Prawdopodobnie z tego powodu, a także w nadziei, że nowe władze będą promować niemiecką

Polecamy również:

 • Karol Szymanowski - biografia i utwory

  Karol Szymanowski herbu Korwin/Ślepowron urodził się 3 października 1882 r. we wsi Tymoszówka (Ukraina Naddnieprzańska). Był trzecim dzieckiem Stanisława i Anny z domu Taube (jej rodzina pochodziła z Kurlandii). Ojciec Szymanowskiego był człowiekiem niezwykle ceniącym muzykę – sam grał na fortepianie i... Więcej »

 • Ignacy Jan Paderewski - biografia i utwory

  Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 roku w Kuryłówce na Podolu w rodzinie o szlacheckim rodowodzie (herb Jelita). Ignacy był drugim dzieckiem, jego matka Poliksena z Nowickich zmarła niedługo po porodzie. Ojciec brał udział w powstaniu styczniowym, a później był więziony w Kijowie. Małym Ignacym... Więcej »

 • Mieczysław Karłowicz - biografia i utwory

  Mieczysław Karłowicz urodził się w 1876 roku w Wiszniewie. Jego ojciec, Jan Aleksander Karłowicz, był znanym etnologiem i językoznawcą. Rodzina mieszkała w rodzinnym majątku Sulistrowskich (rodzina ze strony matki) do 1882 roku. Później przeniosła się do Heidelbergu, potem do Pragi, Drezna a wreszcie osiadła... Więcej »

 • Gustav Mahler - biografia i utwory

  Gustav Mahler przyszedł na świat w 1860 roku w Kalište, miejscowości należącej wówczas do Cesarstwa Austriackiego (obecnie do Czech), jako drugie z dwanaściorga dzieci Bernarda i Marii. Mahlerowie byli niemieckojęzycznymi Żydami zajmującymi się handlem. W 1860 roku przenieśli się do Igławy, gdzie za... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =