Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Secesja - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Secesja to określenie stylu w sztuce europejskiej i amerykańskiej, panującego na przełomie XIX i XX wieku (od lat 90. do początku XX w). Termin wywodzi się od łacińskiego słowa seccesio, które oznacza „odejście”, „oderwanie się”. Prąd ten stanowił rzeczywiście odejście od panującego przez wieki stylu klasycznego, zerwanie z akademickim przestrzeganiem norm i naśladownictwem dawnych epok.

We Francji styl ów określano mianem Art Nouveau, czyli Nowa Sztuka. W Niemczech natomiast funkcjonowała nazwa Jugendstil. Secesja wpisuje się w szersze ramy – modernizmu.

Charakterystyczne dla secesji są faliste łagodne linie, swobodna kompozycja, asymetria, bogactwo ornamentyki głównie roślinnej, zwierzęcej i abstrakcyjnej, linearyzm i pastelowe barwy. W stylu tym dominowały motywy wertykalne – strzeliste drzewa, długie łodygi, smukłe postacie. Wiele obrazów miało kształt wydłużonych prostokątów.

Alfons Mucha litografia
Alfons Mucha - F. Champenois Imprimeur-Éditeur (1897)

 

Twórcy secesyjni często fascynowali się i inspirowali sztuką japońską. Wprowadzano egzotyczne motywy, jasny koloryt i swobodną kompozycję. Stosowanie płaskiej plamy było świadectwem zerwania z obowiązującymi regułami perspektywy i światłocienia. Dążeniem artystów secesyjnych było wprowadzenie tej estetyki

Polecamy również:

 • Impresjonizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Impresjonizm to termin wywodzący się z języka łacińskiego, w którym impressio oznacza wrażenie, odbicie. Określa się nim nurt w sztuce powstały w malarstwie drugiej połowie XIX stulecia. Najważniejsze założenia tego kierunku postulowały konieczność oddania danego momentu w taki sposób, w jaki został... Więcej »

 • Postimpresjonizm - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Postimpresjonizm to zespół zjawisk obserwowany głównie w sztuce francuskiej na przełomie wieków XIX i XX. Choć ramy czasowe zostały określone wyjątkowo precyzyjnie – od 1886 r. (ostatnia wystawa impresjonistów) do 1905 (pierwsza wystawa fowistów) – nie oddaje to... Więcej »

 • Symbolizm - cechy, przedstawiciele, opis

  Symbolizm jako kierunek w sztukach plastycznych i literaturze zapoczątkowany został w II połowie XIX stulecia. U jego podstaw legło przeświadczenie, iż świat poznawany przez człowieka jest tylko pozorny, a w jego głębi (pod tym, co dostępne ludzkiemu poznaniu) kryją się prawdziwe wartości, których nie da się... Więcej »

 • Ekspresjonizm w malarstwie - cechy, przedstawiciele, obrazy

  Ekspresjonizm to nurt w malarstwie cechujący się dążeniem do wywarcia silnego wrażenia na odbiorcy. Expressio z łaciny oznacza „wyrażam”. Słowa ekspresjonizm w odniesieniu do malarstwa po raz pierwszy użył J.A. Hervé, nazywając w ten sposób cykl swoich obrazów wystawionych w Salonie... Więcej »

 • Secesja w architekturze

  Secesja w architekturze przejawiała się w dążeniu do nadania budynkom zupełnie nowej formy, oderwania się od stylu klasycznego. Twórcy tego nurtu usilnie starali się odciąć od wszelkich wzorów – jedynym wyznacznikiem estetyki miało być natchnienie i fantazja artysty, bez jakichkolwiek odniesień... Więcej »

Komentarze (4)
4 + 3 =
Komentarze
ADMIN • 2017-05-11 09:20:17
@Pocałunek - oczywiście dopisaliśmy Klimta! Klimt w secesji obowiązkowo. Dziękujemy za sygnał :)
Pocałunek • 2017-05-09 22:33:48
Choć całość wypowiedzi bardzo udana, tylko tego Klimta brak :)
Pocałunek • 2017-05-09 22:26:42
Dżizus, co z Klimtem??? Chyba został pominięty stanowiąc oczywistość oczywistości prekursorów secesji?
paula • 2015-05-25 19:31:01
przydalo sie na plaste