Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Frances Hodgson Burnett, Mały Lord – streszczenie

Ostatnio komentowane
fjhgxfhjyr97o7tretrtyrteert
35t • 2019-11-11 17:56:48
słabe
nick • 2019-11-11 16:38:46
do niczego. Kto to napisał ?
passat • 2019-11-11 13:32:12
nawet rozumiem , ale średnio haha
x.x.księżniczka.x.x • 2019-11-11 11:43:11
e e eluwina
eluwina • 2019-11-11 11:17:58
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dowiadujemy się, że mieszkający w Anglii arystokrata o imieniu Jan Artur Molyneux Errol, hrabia Dorincourt sprowadza do siebie swojego wnuka i jedynego spadkobiercę – Sedryka. Starszy hrabia nie jest sympatycznym człowiekiem – raczej nie przepada za wnukiem i synową, która jest Amerykanką i pracowała jako służąca, co Jan uważał za uwłaczające. Syn Errola zginął i matka sama wychowywała syna. Na starość bohater dziwaczeje i wszędzie dookoła widzi zagrożenie swoje i zgromadzonego majątku. Sedryk jest natomiast miłym i sympatycznym chłopcem, który swoją mądrością i rozwagą zdobywa serce dziadka. Uważa go za wspaniałego człowieka i wzór do naśladowania. Podczas pobytu w Anglii chłopiec korzysta z różnych aktywności – chodzi do kościoła, uczy się jeździć konno, wyrabia w sobie szlacheckie nawyki, można powiedzieć, że dziadek szkoli go na tytułowego „małego lorda”.

Wnuczek widzi dziadka jako szlachetnego mężczyznę pomagającego ubogim. Gdy Sedryk zamieszkuje z dziadkiem bardzo mocno wpływa na jego życie. Sprawia, że jego krewny łagodnieje, a jego rysy wygładzają się. Nie jest już surowym i zrzędliwym staruszkiem – nagle odkrywa, że potrafi cieszyć się życiem. Przez Sedryka rzeczywiście pomaga innym, ubogim. Książka Brunett pokazuje jak bardzo człowiek może zmienić się pod wpływem miłości i dobroci, doświadczonej ze strony innych. Mały Sedryk jest w powieści główną postacią, ponieważ przy okazji swojego „szkolenia” na lorda, pomaga powoduje wewnętrzną przemianę swojego krewnego.

 

Polecamy również:

  • Tajemniczy ogród - streszczenie

    Mary Lennox spędza wczesne dzieciństwo w Indiach. Rodzice – zapracowany angielski urzędnik i piękna, ale egoistyczna matka – nie poświęcają dziewczynce zbyt wiele uwagi. Mary, dorastająca w otoczeniu hinduskich służących, staje się kapryśnym i rozpieszczonym dzieckiem. Podczas epidemii cholery bohaterka... Więcej »

  • Mała księżniczka - streszczenie

    Sara, główna bohaterka powieści, jest córką hinduskiego oficera Ralfa Crewe, a jej matka nie żyje. Ojciec Sary jest człowiekiem bardzo zamożnym i rozpieszcza swoją jedyną córeczkę. Sara żyje w dostatku, otoczona liczną służbą, ma wszystko, czego zapragnie. Jej szczęście mąci tylko myśl o... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =