Frances Hodgson Burnett, Mały Lord – streszczenie

Dowiadujemy się, że mieszkający w Anglii arystokrata o imieniu Jan Artur Molyneux Errol, hrabia Dorincourt sprowadza do siebie swojego wnuka i jedynego spadkobiercę – Sedryka. Starszy hrabia nie jest sympatycznym człowiekiem – raczej nie przepada za wnukiem i synową, która jest Amerykanką i pracowała jako służąca, co Jan uważał za uwłaczające. Syn Errola zginął i matka sama wychowywała syna. Na starość bohater dziwaczeje i wszędzie dookoła widzi zagrożenie swoje i zgromadzonego majątku. Sedryk jest natomiast miłym i sympatycznym chłopcem, który swoją mądrością i rozwagą zdobywa serce dziadka. Uważa go za wspaniałego człowieka i wzór do naśladowania. Podczas pobytu w Anglii chłopiec korzysta z różnych aktywności – chodzi do kościoła, uczy się jeździć konno, wyrabia w sobie szlacheckie nawyki, można powiedzieć, że dziadek szkoli go na tytułowego „małego lorda”.

Wnuczek widzi dziadka jako szlachetnego mężczyznę pomagającego ubogim. Gdy Sedryk zamieszkuje z dziadkiem bardzo mocno wpływa na jego życie. Sprawia, że jego krewny łagodnieje, a jego rysy wygładzają się. Nie jest już surowym i zrzędliwym staruszkiem – nagle odkrywa, że potrafi cieszyć się życiem. Przez Sedryka rzeczywiście pomaga innym, ubogim. Książka Brunett pokazuje jak bardzo człowiek może zmienić się pod wpływem miłości i dobroci, doświadczonej ze strony innych. Mały Sedryk jest w powieści główną postacią, ponieważ przy okazji swojego „szkolenia” na lorda, pomaga powoduje wewnętrzną przemianę swojego krewnego.

 

Polecamy również:

  • Tajemniczy ogród - streszczenie

    Mary Lennox spędza wczesne dzieciństwo w Indiach. Rodzice – zapracowany angielski urzędnik i piękna, ale egoistyczna matka – nie poświęcają dziewczynce zbyt wiele uwagi. Mary, dorastająca w otoczeniu hinduskich służących, staje się kapryśnym i rozpieszczonym dzieckiem. Podczas epidemii cholery bohaterka... Więcej »

  • Mała księżniczka - streszczenie

    Sara, główna bohaterka powieści, jest córką hinduskiego oficera Ralfa Crewe, a jej matka nie żyje. Ojciec Sary jest człowiekiem bardzo zamożnym i rozpieszcza swoją jedyną córeczkę. Sara żyje w dostatku, otoczona liczną służbą, ma wszystko, czego zapragnie. Jej szczęście mąci tylko myśl o... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42