Johann Bernoulli – biografia i dokonania - strona 2Dzięki słynnym pracom dotyczącym trygonometrii i funkcji parabolicznych otrzymał propozycję pracy na Uniwersytecie w Halle i w Groningen. Wybrał tę drugą. Ożenił się z Dorotheą Falkner.

W 1695 roku wraz z żoną przeprowadził się do Holandii. Podróż była niezwykle niebezpieczna, zwłaszcza, że małżeństwo miało wówczas siedmiomiesięcznego syna Nicolausa. Pobyt w Groningen był dla całej rodziny trudnym doświadczeniem. Druga córka Bernoullego zmarła w wieku sześciu tygodni, co sam matematyk przypłacił ciężką chorobą. Ponadto matematyk wdał się w zaciekłe spory na tle religijnym i miał z tego powodu nieprzyjemności na uniwersytecie.

W 1705 roku z powodu ciężkiej choroby teścia Johanna rodzina wróciła do Szwajcarii. W tym samym czasie zmarł brat matematyka Jakob. Niespodziewanie zatem Johann objął stanowisko po bracie na Uniwersytecie w Bazylei. Jego syn Daniel również został matematykiem i szybko zaczął odnosić sukcesy w tej dziedzinie. Spowodowało to ostrą rywalizację pomiędzy nimi, a Johann posunął się nawet do próby przywłaszczenia sobie dorobku syna. Opublikował dzieło „Hydraulica”, które w rzeczywistości było zmienioną wersją „Hydrodynamiki” Daniela.

Johann Bernoulli zdobył ogromną

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58