Alfred North Whitehead – biografia i dokonania - strona 2

i przeniósł się na Uniwersytet w Londynie. Następnym krokiem na drodze jego kariery było zaś objęcie stanowiska profesora (w 1924 roku) na Uniwersytecie Harvarda, gdzie pozostał aż do emerytury (do 1937 roku).

Matematyk był laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi Royal Society w Edynburgu, Uniwersytetu Columbia, Uniwersytetu w Manchesterze czy w Harvardzie. Whitehead zmarł w 1947 roku w Stanach Zjednoczonych w Cambridge.

Dokonania

Alfred North Whitehead był zasłużonym matematykiem i filozofem. Szczególnie owocnym okresem jego działalności była współpraca z Bertrandem Russellem przy dziele „Principia Mathematica” (1910 – 1913). Traktowało ono o logicznych podwalinach matematyki. Stopniowo jego refleksja matematyczna ewaluowała i przekształciła się w poszukiwanie uniwersalnych zasad wszelkiej nauki.

Tym samym Whitehead zbliżył się do filozofii, a dokładnie uważa się go za przedstawiciela amerykańskiej filozofii procesu. Filozofia z kolei pobudziła metafizyczne zainteresowania naukowca. Badacz podejmował refleksję nad najważniejszymi zagadnieniami bytu – istnieniem Boga i sensem egzystencji. Swoje rozważania zawarł w dziełach takich, jak „Nauka i świat współczesny”, „Religion in making”, „Process and Reality”, „Adventures of Ideas”. 

Polecamy również:

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik. Więcej »

 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu). Więcej »

 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58