Zjazd w Gąsawie - czego dotyczył, postanowienia, skutki

W początkowym okresie swojego panowania, syn Kazimierza Sprawiedliwego – Leszek Biały, ówczesny princeps, działał w sojuszu z Konradem I Mazowieckim oraz Władysławem Odonicem. W roku 1217 nowy władca zwierzchni zaczął działać w przymierzu z Henrykiem Brodatym. Ten ostatni zawiązał układ pokojowy z Laskonogim, do którego przystąpił również Leszek.

Układ został zawarty głównie ze względu na osobę Władysława Odonica. Ten bowiem usadowił się w ujściu nad Notecią w roku 1223 i kolejno w Nakle w roku 1225. Wydarzenia te skłoniły Laskonogiego do szukania sojuszników w walce z jego kłopotliwym bratankiem.

W efekcie zawartego porozumienia Henryk Brodaty i Leszek Biały w roku 1227 wyruszyli z pomocą Laskonogiemu, a przeciwko Władysławowi Odonicowi do Wielkopolski. Przy nadarzającej się sposobności przywrócić zwierzchność Krakowa oraz rozwiązać kwestie związane z namiestnikiem Pomorza i zarazem sojusznikiem Odonica – Świętopełkiem.

Na skutek zbliżenia się Leszka Białego oraz Laskonogiego, Władysław uważał, że jego prawo do sukcesji na obszarze Wielkopolski zostało zagrożone. Z tego też powodu, kiedy Leszek wraz z sojusznikami spotkali się podczas zjazdu w Gąsawie pod koniec roku 1227, Świętopełek wraz z Odonicem dokonali zamachu.

Napadli na nich w momencie, kiedy książęta przebywali właśnie w łaźni. Z tego też względu wydarzenie to nazywa się również zbrodnią Gąsowską bądź też krwawą łaźnią w Gąsowie. Książę śląski – Henryk Brodaty, zbiegł ranny. Udało się również uciec Leszkowi, padł on jednak martwy pod Gąsawą w Marcinkowie.

Śmierć Leszka Białego spowodowała walkę o wpływy w Krakowie. Jego syn i prawowity następca – Bolesław nazywany później Wstydliwym, był zaledwie dwuletnim dzieckiem. Próbowano wówczas ustanowić regencje, jak uczyniono to po śmierci Kazimierza Sprawiedliwego. W imieniu małoletniego władcy rządy miała sprawować jego matka – Grzymisława wraz z wojewodą i biskupem krakowskim.

Jednak do dzielnicy krakowskiej pretensje zgłaszał Laskonogi, powołując się na układ na przeżycie jaki miał zawrzeć wcześniej z Leszkiem Białym. Dodatkowo z pretensjami wystąpił również brat zamordowanego princepsa – Konrad Mazowiecki. Wywołało do kilkuletni konfliktu, do którego wmieszał się również Henryk Brodaty. Żaden jednak z tych książąt, pomimo prób nie sięgnął po władzę princepsa.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43