Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Podział państwa Karola Wielkiego - przyczyny

Ostatnio komentowane
Naprawdę swietne wytłumaczenie o co chodzi z energia kinetyczna wzgledem ukladu odniesie...
Tom02 • 2018-08-18 20:49:41
@ Zaraza, dziękuję za czujność i zwrócenie uwagi. Już jest poprawna data urodzin.
ADMIN • 2018-08-20 13:14:31
"Jezu Chry..."! Dawno już nie czytałem tak czerwonego, komuszego, wypaczonego opracowani...
Otwórz oczy • 2018-08-15 18:21:31
Według mnie bardzo przydatne dzięki temu tekstowi mniej więcej zrozumiałam jak dział...
Emilia • 2018-07-26 20:05:25
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jedynym wspólnym mianownikiem dla Imperium Karolińskiego był władca. Na olbrzymi obszar państwa, składały się tereny dzisiejszych państw – Belgi, Holandii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Korsyki, północnych Włoch, zachodnich Niemiec oraz północno – wschodniej część Hiszpanii. Państwo Karola Wielkiego nie posiadało żadnej wspólnej bazy gospodarczej, a jego trwanie przez ponad 30 lat po śmierci twórcy przypisuje się głównie faktowi, że przeżył go tylko jeden potomek – Ludwik zwany Pobożnym.

Syn Karola Wielkiego – Ludwik, przejął po nim spadek w roku 814. Jednak nie dorównywał on swojemu ojcu zdolnościami w kwestiach zarządzania państwem. Poprzez swój udział w licznych sporach dynastycznych, doprowadził do licznych buntów swoich synów.

Dużo większe jednak zagrożenie dla państwa Ludwika, stanowiły niebezpieczeństwa zewnętrzne, przede wszystkim za sprawą piratów normańskich. Już od końca VIII w. ich działania zagrażały północnemu wybrzeżu imperium zbudowanego przez Karola. Za jego rządów łupieżcze wypady piratów ograniczały się do niewielkich, lokalnych rabunków. Jednak już za czasów Ludwika, państwo niepokojone nieustannymi sporami wewnętrznymi, nie było w stanie skutecznie przeciwstawić

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 1 =