Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Skandynawia w średniowieczu - historia

Ostatnio komentowane
tak
taj • 2020-01-19 20:40:35
Pomocne informacje.
Julita • 2020-01-18 10:37:03
iknhnni
polklll • 2020-01-17 13:54:01
NIe sądzĘ
UGA BUGA • 2020-01-16 18:08:43
xd
utylizacja • 2020-01-15 22:59:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Skandynawia w epoce średniowiecza: Dania, Norwegia i Szwecja, na początku nie składała się ze stabilnych politycznie ukształtowanych państw. Dopiero od tzw. okresu wikingów, zaczęły formować się wewnętrznie poszczególne kraje. Następnie ustaliły się ich granice, które na przestrzeni dziejów ulegały wielokrotnym zmianom.

Norwegia w okresie wikingów, posiadała wspólną granicę ze Szwecją. Ta sama sytuacja dotyczyła Danii, jednak w zdecydowanie mniejszej skali. Dzięki statkom Norwegia, wzdłuż brzegów utrzymywała komunikacje z licznymi wyspami na Atlantyku, Wyspami Brytyjskimi oraz z Europą Zachodnią.

Norwegia została zjednoczona po raz pierwszy w IX w. przez Haralda Pięknowłosego. Nazwa tego kraju oznacza północną drogę – pochodzi od drogi morskiej. Przez długi okres czasu w średniowieczu, Norwegia pozostawała pod silnymi wpływami duńskimi.

Większość działań Szwedzkich zwracała się w kierunku wschodnim, a co za tym idzie miały one duży wpływ na kształtowanie się państwa. Za sprawą Morza Bałtyckiego, Szwecja posiadała również liczne kontakty i połączenia z zachodem. Utrzymywała w szczególności ścisłe kontakty z Danią.

Kraj ten otrzymał swoją nazwę od ludu Swearów (środkowa Szwecja),

Polecamy również:

  • Wikingowie - kim byli? Pochodzenie, opis, wygląd

    Wikingowie byli wojownikami pochodzącymi ze Skandynawii. Od VIII w. prowadzili liczne wyprawy morskie. Na początku miały one głównie charakter rabunkowy, a następnie również osadniczy. Ich pierwszy wypad łupieżczy miał miejsce na wybrzeżach Anglii w roku 793. Kraj ten w XI w. został przez nich... Więcej »

  • Wyprawy i podboje Wikingów - charakterystyka działań. Podbój Normandii i Sycylii

    Na przełomie VIII i IX w., na obszarze całej Europy, były podejmowane dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, łupieżczym oraz później również osadniczym wojowników skandynawskich – Normanów. Ludem tym byli Germanowie północni, którzy na początku zamieszkiwali... Więcej »

  • Wilhelm I Zdobywca - biografia, dokonania

    Robert I Wspaniały (zwany również Diabłem), książę Normandii w latach 1028 – 1035 pomimo, że nie miał żony znany był z posiadania wielu kochanek. Jedną z nich była piękna mieszczanka, córka kuśnierza z Falaise – Herleva. To właśnie z tego związku urodził się władca Wilhelm. Ze względu na... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =