Wilhelm I Zdobywca - biografia, dokonania

Wilhelm I Zdobywca – Pochodzenie

Robert I Wspaniały (zwany również Diabłem), książę Normandii w latach 1028 – 1035 pomimo, że nie miał żony znany był z posiadania wielu kochanek. Jedną z nich była piękna mieszczanka, córka kuśnierza z Falaise – Herleva. To właśnie z tego związku urodził się władca Wilhelm. Ze względu na swoje pochodzenie nazywano go często bękartem, był on podobno bardzo drażliwy na tym punkcie. W kolejnych latach kazał w jednym z miast, którego mieszkańcy szydzili z jego pochodzenia, aresztować grupę ludzi i następnie obciąć im nogi i ręce.

Wilhelm I Zdobywca (1028 – 1087) był księciem Normandii od roku 1035. Władzę objął po śmierci swojego ojca, który zginął wracając z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Natomiast po śmierci króla Anglii – Edwarda Wyznawcy, w roku 1066 Wilhelm wystąpił z pretensjami do tronu tego kraju. Na tronie jednak osadzono Harolda II. W takiej sytuacji Wilhelm zbrojnie najechał Anglię, a następnie pod Hastings – 14.10.1066 r. rozgromił siły Harolda i koronował się na króla.

Przed swoją śmiercią Wilhelm Zdobywca następcą tronu uczynił swojego syna – Wilhelma II Rudego. Zmarł we Francji podczas wojny z królem tego kraju. Podczas jednej z potyczek miał spaść z konia, rana którą wówczas odniósł okazała się śmiertelna. Z jego śmiercią związana jest jeszcze jedna historia. Podczas pogrzebu w klasztorze Świętego Szczepana w Caen okazało się, że przygotowany grobowiec jest za mały na ciało władcy. Zaczęto więc ciało wpychać na siłę, co spowodowało jego pęknięcie ukazujące rozerwany brzuch. Zapach jaki wówczas wydzielało ciało Wilhelma, miało wypłoszyć większość żałobników.

Wilhelm I Zdobywca – Lata panowania

W latach 1067 – 1071 trwał w Anglii bunt przeciwko rządom Wilhelma, podniesiony przez angielskich możnowładców. Władca tłumił brutalnie wszelkie przejawy opozycji wobec swojej osoby. Wszelkie dobra buntowników nadawał w lenno wojownikom normandzkim. Zaprowadził silną władzę w państwie podporządkowując wszystkich feudałów władzy królewskiej. Ponadto każde istotne stanowisko w kraju, było przez niego obsadzane oddanymi mu Normanami.

Na polecenie Wilhelma Zdobywcy, w roku 1086 sporządzono w hrabstwach angielskich rejestr gruntów oraz budynków – Domesday Book (Księga stanu kraju). Był to urzędowy spis nieruchomości z dokładnym oszacowaniem ich wartości oraz wykazem dochodów osiąganych przez właścicieli. Spis ten powstał głównie po to, aby było wiadomo jakie podatki nakładać na daną osobę. Stanowi on również cenne źródło informacji o ówczesnej gospodarce i ludności angielskiej.

Król popierał również reformy w Kościele angielskim. Przeprowadził m.in. reformę sądownictwa świeckiego jak i kościelnego – wprowadził jego rozdział. Za jego rządów wprowadzono również – odmienną od europy kontynentalnej, zasadę: wasal mojego wasala jest moim wasalem.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43