Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jules Henri Poincaré – biografia i dokonania - strona 2

między innymi w 1889 roku wygrał główną nagrodę w konkursie matematycznym zorganizowanym przez króla Szwecji i Norwegii Oskara II. Zmarł w 1912 roku w Paryżu.

Dokonania

Henri Poincare jest uważany za jednego z najwybitniejszych matematyków w dziejach. To on był prekursorem teorii względności. Jako pierwszy podważył bowiem założenia fizyki Newtonowskiej.

Ponadto był to bardzo wszechstronny uczony, który zajmował się różnymi dziedzinami wiedzy: termodynamiką, elektromagnetyzmem, fizyką matematyczną czy mechaniką. Ważniejsze osiągnięcia Poincarego, jakie należy wymienić, to opracowywanie równań różniczkowych oraz prace z zakresu topologii kombinatorycznej.

Publikacje naukowca tłumaczone na język polski obejmują „Naukę i Hipotezę”, „Wartość nauki”, „Naukę i Metodę”.

W 1904 roku uczony sformułował słynny problem matematyczny zwany hipotezą Poincarego, zgodnie z którą „każda trójwymiarowa zwarta i jednospójna rozmaitość topologiczna bez brzegu jest homeomorficzna ze sferą trójwymiarową”. Dowód na jego twierdzenie został przedstawiony dopiero w 2002 roku przez Grigorija Perelmana.

Zobacz również

 • Niels Henrik Abel – biografia i dokonania

  Niels Henrik Abel urodził się w 1802 roku w Findo w okolicach Stavanger, na terenie Norwegii. Jego ojciec był teologiem i filozofem oraz pastorem. Ponadto zaś angażował się w polityczną walkę na rzecz niepodległości Norwegii.

  Więcej
 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos.

  Więcej
 • Stefan Banach – biografia i dokonania

  Stefan Banach urodził się w Krakowie w 1892 roku. Pochodził z rodziny góralskiej – jego ojciec, Stefan Greczek, służył w armii austriackiej, a potem pracował jako urzędnik.

  Więcej
 • Thomas Bayes – biografia i dokonania

  Thomas Bayes urodził się w Londynie w 1701 roku. Przyszedł na świat jako syn Joshuy Beyesa i Anny Carpenter. Jego ojciec był jednym z pierwszych w Anglii pastorów wyznania protestanckiego nie-anglikańskiego (tak zwanego nonkonformizmu).

  Więcej
 • Daniel Bernoulli – biografia i dokonania

  Daniel Bernoulli urodził się w 1700 roku w Groningen na terenie dzisiejszej Holandii w  rodzinie o ugruntowanych tradycjach naukowych. Jego ojciec i wuj byli znanymi matematykami.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
xd
hehe • 2020-04-09 15:37:06
sfd
fsd • 2020-04-09 15:32:19
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50