Władca Pierścieni, Drużyna pierścienia - streszczenie

1. Zabawa z dawna oczekiwana

Hobbit Bilbo Bagins planuje wielkie przyjęcie urodzinowe 22 września z okazji swoich 111 lat i 33 urodzin swojego podopiecznego Froda. Wymyślił, że tego dnia opuści dom i wyruszy w podróż. Z tej okazji do Shire przyjeżdża Gandalf. 

Podczas przyjęcia Bilbo przemawia, dziękuje wszystkim, żegna się z nimi i znika.

Już dawno postanowił, że zostawi swoją najcenniejszą rzecz - magiczny pierścień - Frodowi, ale w ostatniej chwili wrzuca go do kieszeni. Gandalf widzi to i przypomina o obietnicy. Kłócą się, ale wreszcie hobbit wychodzi bez pierścienia.

Następnego dnia Gandalf prosi Froda, by nie używał pierścienia - obiecuje, że wyjaśni wszystko gdy znowu się pojawi.


2. Cień przeszłości

Czas mija, legenda Bilba trwa wśród Hobbitów, młody Bagins co roku wyprawia urodziny wuja.

Kiedy Frodo ma 50 lat wraca Gandalf. Tłumaczy mu, że pierścień, który posiada, to Jedyny Pierścień należący do Saurona i odebrany mu przed wiekami. Czarodziej 

Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,

Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,

Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,

Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie

W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,

Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,

Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać

W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.

Władca Ciemności obudził się właśnie po latach snu i na pewno będzie szukał swojego klejnotu, bo dzięki niemu panuje nad pozostałymi pierścieniami. Frodo musi opuścić Shire pod nazwiskiem Underhill. Gandalf znajduje podsłuchującego pod oknem Sama i mówi mu, że ma wyruszyć z Frodem.


3. Trzech to już kompania

Frodo z Gandalfem ustalają plan podróży. Hobbit zamierza iść do Rivendell, miasta elfów.

Przed wyruszeniem sprzedaje dom i rozsiewa plotkę, że przeprowadza się do Bucklebury. Przed odejściem słyszy, że ktoś pyta o niego sąsiada.

Wyruszają w trzech  - Frodo, Sam i Pippin - 23 września, a Merry pojechał z rzeczami przygotować dom.

Podczas drogi orientują się, że ktoś ich śledzi. Frodo ma pokusę, żeby założyć pierścień, ale się powstrzymuje. W lesie spotykają elfów, którzy mówią im, że czarni jeźdźcy, których widzieli, to słudzy Saurona. Radzą hobbitom, by nie czekali na Gandalfa, lecz sami poszli do Rivendell.


4. Skrótem na pieczarki

Postanawiają iść na skróty, by uniknąć głównego traktu. Trafiają do zagrody znajomego, który mówi im, że tego dnia czarny jeździec był u niego i pytał o Froda. Maggot odwozi ich do Bucklebury gdzie spotykają się z Merrym.


5. Wykryty spisek

Przyjaciele Froda orientują się, że hobbit zamierza ich opuścić i samodzielnie udać się do Rivendell, ale nie pozwalają na to - deklarują, że pójdą razem z nim. Postanawiają nie czekać na Gandalfa, ale wyruszyć następnego dnia o świcie.


6. Stary las

Idą przez Stary Las. Gubią się wśród drzew i gdy zasypiają znużeni zaczynają wrastać w gałęzie. Ratuje ich Tom Bombadil, pan lasu, i zaprasza do siebie na kolację.


7. W domu Toma Bombadila

Poznają Złotą Jagodę i spędzają z nimi następny dzień. Tom uczy ich, jak poruszać się po lesie.


8. Mgła na kurhanach

Gdy wchodzą do lasu znów się gubią i zbaczają na kurhany. Ratuje ich Tom i odprowadza do krawędzi lasu. Mówi, by poszli do gospody “Pod Rozbrykanym Kucykiem”. Frodo upomina przyjaciół, by od teraz nie używali jego nazwiska.


9. “Pod Rozbrykanym Kucykiem”

Hobbici docierają do Gospody. Człowiek przed bramą wypytuje ich o nazwiska, pochodzenie i cel podróży. W karczmie jedzą i spędzają czas w wspólnej sali. Frodo rozmawia z obcym człowiekiem, Obieżyświatem, który mówi mu, by powstrzymał przyjaciół przed zbytnim gadulstwem,

Polecamy również:

  • Hobbit - streszczenie

    Hobbit (Bilbo Baggins) mieszka w Bag End, w Hobbitonie. Któregoś dnia odwiedza go czarodziej Gandalf wraz z trzynastoma krasnoludami (Dwalin, Balin, Kili, Fili, Dori, Ori, Nori, Gloin, Bifur, Bofur, Bombur) oraz ich przywódcą Thorinem Dębową Tarczą i proponuje mu udział w tajemniczej wyprawie do... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
0
• 2023-05-28 13:23:15
h
• 2023-05-27 19:56:08
fsff
• 2023-05-27 11:48:28
B. niekompletne
• 2023-05-26 13:03:27
Nice
• 2023-05-25 18:56:03