Władca Pierścieni, Drużyna pierścienia - streszczenie

1. Zabawa z dawna oczekiwana

Hobbit Bilbo Bagins planuje wielkie przyjęcie urodzinowe 22 września z okazji swoich 111 lat i 33 urodzin swojego podopiecznego Froda. Wymyślił, że tego dnia opuści dom i wyruszy w podróż. Z tej okazji do Shire przyjeżdża Gandalf. 

Podczas przyjęcia Bilbo przemawia, dziękuje wszystkim, żegna się z nimi i znika.

Już dawno postanowił, że zostawi swoją najcenniejszą rzecz - magiczny pierścień - Frodowi, ale w ostatniej chwili wrzuca go do kieszeni. Gandalf widzi to i przypomina o obietnicy. Kłócą się, ale wreszcie hobbit wychodzi bez pierścienia.

Następnego dnia Gandalf prosi Froda, by nie używał pierścienia - obiecuje, że wyjaśni wszystko gdy znowu się pojawi.


2. Cień przeszłości

Czas mija, legenda Bilba trwa wśród Hobbitów, młody Bagins co roku wyprawia urodziny wuja.

Kiedy Frodo ma 50 lat wraca Gandalf. Tłumaczy mu, że pierścień, który posiada, to Jedyny Pierścień należący do Saurona i odebrany mu przed wiekami. Czarodziej 

Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,

Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,

Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,

Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie

W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,

Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,

Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać

W Krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.

Władca Ciemności obudził się właśnie po latach snu i na pewno będzie szukał swojego klejnotu, bo dzięki niemu panuje nad pozostałymi pierścieniami. Frodo musi opuścić Shire pod nazwiskiem Underhill. Gandalf znajduje podsłuchującego pod oknem Sama i mówi mu, że ma wyruszyć z Frodem.


3. Trzech to już kompania

Frodo z Gandalfem ustalają plan podróży. Hobbit zamierza iść do Rivendell, miasta elfów.

Przed wyruszeniem sprzedaje dom i rozsiewa plotkę, że przeprowadza się do Bucklebury. Przed odejściem słyszy, że ktoś pyta o niego sąsiada.

Wyruszają w trzech  - Frodo, Sam i Pippin - 23 września, a Merry pojechał z rzeczami przygotować dom.

Podczas drogi orientują się, że ktoś ich śledzi. Frodo ma pokusę, żeby założyć pierścień, ale się powstrzymuje. W lesie spotykają elfów, którzy mówią im, że czarni jeźdźcy, których widzieli, to słudzy Saurona. Radzą hobbitom, by nie czekali na Gandalfa, lecz sami poszli do Rivendell.


4. Skrótem na pieczarki

Postanawiają iść na skróty, by uniknąć głównego traktu. Trafiają do zagrody znajomego, który mówi im, że tego dnia czarny jeździec był u niego i pytał o Froda. Maggot odwozi ich do Bucklebury gdzie spotykają się z Merrym.


5. Wykryty spisek

Przyjaciele Froda orientują się, że hobbit zamierza ich opuścić i samodzielnie udać się do Rivendell, ale nie pozwalają na to - deklarują, że pójdą razem z nim. Postanawiają nie czekać na Gandalfa, ale wyruszyć następnego dnia o świcie.


6. Stary las

Idą przez Stary Las. Gubią się wśród drzew i gdy zasypiają znużeni zaczynają wrastać w gałęzie. Ratuje ich Tom Bombadil, pan lasu, i zaprasza do siebie na kolację.


7. W domu Toma Bombadila

Poznają Złotą Jagodę i spędzają z nimi następny dzień. Tom uczy ich, jak poruszać się po lesie.


8. Mgła na kurhanach

Gdy wchodzą do lasu znów się gubią i zbaczają na kurhany. Ratuje ich Tom i odprowadza do krawędzi lasu. Mówi, by poszli do gospody “Pod Rozbrykanym Kucykiem”. Frodo upomina przyjaciół, by od teraz nie używali jego nazwiska.


9. “Pod Rozbrykanym Kucykiem”

Hobbici docierają do Gospody. Człowiek przed bramą wypytuje ich o nazwiska, pochodzenie i cel podróży. W karczmie jedzą i spędzają czas w wspólnej sali. Frodo rozmawia z obcym człowiekiem, Obieżyświatem, który mówi mu, by powstrzymał przyjaciół przed zbytnim gadulstwem, kiedy Pippin opowiada o urodzinowym zniknięciu Bilba. Frodo odwraca uwagę śpiewając. Potyka się jednak i wkłada pierścień na palec, co wywołuje poruszenie.


10. Obieżyświat

Obieżyświat mówi mu, że wie kim jest i prosi, by mógł z nimi iść - chce im pomóc w drodze, bo nie będą mogli iść głównym traktem. Gospodarz przynosi informację od Gandalfa. Czarodziej chciał, żeby Frodo wyruszył do końca lipca i planował się z nim spotkać po drodze. Polecił go opiece Aragorna - Obieżyświata.


11. Ostrze w ciemności

Aragorn przekonany o grożącym hobbitom niebezpieczeństwie ukrywa ich na noc. Rano okazuje się, że miał rację - ich pokój został zdemolowany, a wierzchowce zniknęły. Udało im się odkupić kucyka, który poniósł ich bagaże i wyruszyli.

W ruinach znajdują wiadomość od Gandalfa - był tam 3 dni wcześniej. Napadają ich czarni jeźdźcy. Frodo zakłada pierścień i zostaje ugodzony mieczem.


12. Bieg do brodu

Muszą jak najszybciej dotrzeć do Rivendell, bo tylko elfy mogą pomóc hobbitowi. Frodo czuje się coraz gorzej. Wędrują głównym traktem. Spotykają trolle zamienione w kamień podczas pierwszej przygody Bilbba. Spotykają elfa wysłanego z Rivendell na ich spotkanie. Zostają zaatakowani nad rzeką. Frodo traci przytomność.Księga druga

  1. Wiele spotkań

Frodo budzi się w Rivendell 24 października. Jest przy nim Gandalf i wszystko mu tłumaczy - leżał bez świadomości 3 dni i został uzdrowiony. Czarni jeźdźcy próbowali przebić jego serce mieczem, przez co stałby się jednym z nich. Wyjaśnia, że Aragorn jest potomkiem dawnych królów. 

Zostaje wyprawiona wielka uczta, na której Frodo spotyka Bilba.


2. Narada u Elronda

Następnego dnia odbywa się narada. Biorą w niej udział krasnoludy, elfy, królewicz Boromir, Frodo i Gandalf.

Zostaje opowiedziana historia pierścienia. Wiele lat wcześniej podczas bitwy zabrał go Isildur, choć nie powinien tego robić. Kiedy król zginął w rzecze, pierścień znalazł tam Gollum, a od niego przejął go Bilbo.

Boromir opowiada o swoim królestwie, Gondorze. Przybył do Elronda prosić o radę, bo on i jego brat mieli sen, by odnaleźć złamany miecz. Oręż z jego widzenia to własność Isildura - ojca Aragorna.

Gandalf nie stawił się na spotkanie z Frodem, bo został wezwany do Sarumana i tam uwięziony, ponieważ Biały Czarodziej przeszedł na stronę Saurona.

Wszyscy są zgodni, że pierścień trzeba zniszczyć - można to zrobić tylko w Mordorze. Frodo zgłasza się na ochotnika do zaniesienia pierścienia. 


3. Pierścień rusza na południe

Drużyna ma się składać z dziewięciu osób - pójdą Frodo, Sam, Merry, Pippin, Gandalf, Aragorn, Boromir, krasnolud Gimli i elf Legolas.

Bilbo oddaje Frodowi swoją kolczugę i miecz.

Wyruszają pod koniec grudnia. Elrond przypomina im, że tylko Frodo jest zobowiązany do zniszczenia pierścienia - pozostali mogą zrezygnować w trakcie.

Pierwszy etap podróży mija im spokojnie. Kiedy próbują przejść przez górę Caradhras przeszkadza im śnieżyca.


4. Wędrówka w ciemnościach

Nie mają wyjścia - muszą iść przez Morię - krainę wykutą we wnętrzu góry. Gandalfowi bardzo nie podoba się ten pomysł.

Wejścia do góry jest ukryte. Przy drzwiach napisane jest “Powiedz przyjacielu i wejdź”. Gandalf wypowiada słowo “przyjacielu” w języku elfów wrota otwierają się. Kiedy wchodzą z pobliskiego jeziora wychodzi potwór i próbuje ich wciągnąć do wody. Wszystkim udaje się wejść do środka, ale wejście zostaje zasypane - nie mają odwrotu.

Odpoczywają w okolicy studni. Pipin wrzuca do niej kamień by sprawdzić jak jest głęboka. W oddali słyszą niepokojące odgłosy. Drużyna idzie spać, a Gandalf trzyma wartę. Gdy idą dalej napotykają grobowiec Balina, króla Morii, i kronikę krasnoludów.


5. Most w Khazad Dum 

Z księgi dowiadują się, że nikt z krasnoludów nie przeżył. Uciekają przed atakującymi ich orkami. Kiedy atakuje ich potwór Balrog Gandalf każe im uciekać, a sam z nim walczy. Drużynie udaje się zbiec, ale czarodziej spada w przepaść.


6. Lothlorien

Po wyjściu z góry postanawiają iść do Lothlorien, krainy elfów. Aragorn i Legolas chcą nią iść, ale reszta drużyny, szczególnie Boromir, mają wątpliwości. Po przeprawieniu się przez rzekę odpoczywają i spotykają elfów. Strażnicy zgadzają się na ich przejście przez Lothlorien, choć mają zastrzeżenia do Gimliego - krasnoludy i elfy nie przepadają za sobą. Spędzają noc na drzewach. Sen przerywa im przejście orków.


7. Zwierciadło Galadrieli

Drużyna poznaje Celeborna i Galadrielę, władców Lothlorien. Wszystkich przejmuje śmierć Gandalfa. Po kilku dniach odpoczynku Galadriela pokazuje hobbitom czarodziejskie zwierciadło, które prezentuje to, co użytkownik chce zobaczyć. Sam chce zobaczyć dom. Widzi siebie wchodzącego po krętych schodach w tunelu oraz straszne rzeczy, które dzieją się w Shire. Sam chce wrócić do domu, ale Galadriela tłumaczy, że niekoniecznie to, co zobaczyli, musi się spełnić. Frodo widzi postać przypominającą Gandalfa, ale w białym stroju, Bilba w swoim pokoju w Rivendell, statek z chorągwią z białym drzewem i straszne oko. Galadriela jest w posiadaniu jednego z elfickich pierścieni. Frodo chce jej oddać Jedyny, ale ona odmawia. 


8. Pożegnanie z Lorien

Celeborn proponuje, by dalszą drogę pokonali łodziami. Otrzymują od elfów prowiant, ubrania i ekwipunek. Aragorn otrzymuje pochwę na miecz i broszkę Arweny. Sam dostaje skrzynkę z ziemią z sadu Galadrieli. Gimli prosi o pukiel jej włosów. Frodo flakonik ze światłem, które wszędzie będzie świecić. 

Boromir uważa, że nie powinno się niszczyć pierścienia. 


9. Wielka rzeka

Płyną przez wiele dni. Sam jest przekonany, że ktoś ich śledzi. Frodo potwierdza jego przypuszczenia - myśli, że był to Gollum. Kiedy trzyma wartę w nocy dostrzega go. Budzi się Aragorn i przyznaje, że widział go od Mori. Planują przyśpieszyć, by zgubić stwora. Kiedy płyną nocą dostrzegają orków na jednym z brzegów. Drużyna rozważa co robić dalej. Boromir jest zdecydowany iść do swojego kraju, nawet jeśli nikt nie pójdzie z nim.


10. Rozstanie

Decyzja o dalszej drodze należy do Froda. Zastanawia się nad tym w samotności, ale przychodzi do niego Boromir. Hobbit obawia się, że chce mu ukraść pierścień i wykorzystać do obrony swojego kraju. Królewicz jest przekonany, że misja Froda zakończy się klęską i nieprzyjaciel przejmie pierścień. Hobbit ucieka przed Boromirem i zakłada pierścień. Ma wizje i czuje, że Oko go dostrzega, więc ściąga klejnot. Podejmuje decyzję, że dalej pójdzie sam. Kiedy reszta grupy zastanawia się co dalej wraca do nich Boromir i przyznaje, że rozmawiał z Frodem, a potem hobbit zniknął. Wszyscy zaczynają go szukać. Sam znajduje go w łodzi i mówi, że nie puści Froda samego - wyruszają w dalszą drogę we dwóch.


Polecamy również:

  • Hobbit - streszczenie

    Hobbit (Bilbo Baggins) mieszka w Bag End, w Hobbitonie. Któregoś dnia odwiedza go czarodziej Gandalf wraz z trzynastoma krasnoludami (Dwalin, Balin, Kili, Fili, Dori, Ori, Nori, Gloin, Bifur, Bofur, Bombur) oraz ich przywódcą Thorinem Dębową Tarczą i proponuje mu udział w tajemniczej wyprawie do... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24