Hobbit - streszczenie

Nieproszeni goście

Hobbit (Bilbo Baggins) mieszka w Bag End, w Hobbitonie. Któregoś dnia odwiedza go czarodziej Gandalf wraz z trzynastoma krasnoludami (Dwalin, Balin, Kili, Fili, Dori, Ori, Nori, Gloin, Bifur, Bofur, Bombur) oraz ich przywódcą Thorinem Dębową Tarczą i proponuje mu udział w tajemniczej wyprawie do Samotnej Góry. Celem owej podróży ma być zamordowanie smoka Smauga i przywrócenie krasnoludom ich dawnej siedziby. Thorin posiada mapę i klucz, którymi będzie można otworzyć boczne wejście Góry, a Bilbo, będący zawodowym złodziejem, ma się przecisnąć do środka wąskim, znajdującym się tam otworem. Po początkowym wahaniu Bilbo przystaje na propozycję Gandalfa, ponieważ ma otrzymać dużą zapłatę.

Pieczeń barania

Po drodze drużyna zatrzymuje się na nocleg. Z lasu dobiega dziwny hałas, Bilbo idzie na zwiady i widzi trzy trolle kłócące się o kawałek baraniny. Postanawia skorzystać z okazji i ukraść znajdującą się tam sakiewkę, ale zostaje schwytany przez Williama. Kiedy trolle spostrzegają krasnoludów, wyłapują ich, a Bilbo ucieka. Całą noc za sprawą czarów Gandalfa, trolle kłócą się ze sobą, a rankiem zamieniają się w kamienie. Drużyna zabiera im broń i żywność, a następnie rusza dalej.

Krótki odpoczynek

Dochodzą do pięknej doliny Rivendell zamieszkiwanej przez elfy i weszli do domu Elronda, który zdradza im tajemnicę run na mapie: „Stań na szarym głazie, kiedy drozd dziobem zastuka (..), a zachodzące słońce ostatnim promieniem dnia Durina wskaże ci dziurkę od klucza”. Następnie wyruszają w drogę.

Górą i dołem

Podczas burzy chronią się w jaskini, gdzie zostają pojmani przez gobliny. Okazuje się, ze miecze drużyny sporządzone przez elfy, od wieków zbijają gobliny. Miecz Thorina zaczyna płonąć i morduje Wielkiego Goblina. Podczas ucieczki Bilbo traci przytomność.

Zagadki w ciemnościach

Hobbit odzyskuje przytomność i znajduje metalowy pierścień. Dociera do podziemnego jeziora, z wyspą na środku, gdzie znajduje się Gollum. W trakcie rozmowy okazuje się, że pierścień należy do Golluma, dzięki niemu staje się niewidzialny i poluje na gobliny. Bilbo zakłada pierścień na palec i niewidzialny ucieka goblinom.

Z patelni w ogień

W dalszej drodze drużyna zostaje zaatakowana przez stado wargów przypominające wilki, przed którymi wszyscy chronią się na drzewach. Gobliny jednak podpalają las. W końcu bohaterowie zostają uratowani przez Wodza Orłów.

Dziwna kwatera

Wódz Orłów przenosi ich do Samotnej Skały, dzieła Beorna (który potrafi zmieniać się w niedźwiedzia). Beorn gości serdecznie drużynę i postanawia im pomóc (zwłaszcza że gobliny planują zemstę na Gandalfie). Daje im swoje kucyki, które uwalniają w Mrocznej Puszczy, a następnie rozstają się z Gandalfem, który udaje się na południe.

Muchy i pająki

Podczas przeprawiania się przez puszczę Bombur wpada do strumienia i zapada w kilkudniowy sen, jednocześnie wszyscy tracą orientacje i gubią się. Podczas snu Hobbit zostaje zaatakowany przez wielkiego pająka, którego zabija nożem, co wzbudza w nim wiarę we własne siły. Od tej pory nazywa swój nóż „żądłem”. Uwalnia także krasnoludy schwytane w pajęcze sieci. Thorin zostaje zaś tymczasem schwytany przez elfy.

Beczki

Krasnoludy zostają schwytane przez elfy i uwięzione w lochach. Bilbo dzięki pierścieniowi odnajduje je jednak, a także wpada na pomysł ich uwolnienia. Otwiera wszystkie cele, a następnie sprowadza krasnoludy do piwnicy, gdzie znajdują się beczki po winie. Wszyscy chowają się w beczkach, które później elfy wrzucają do strumienia płynącego pod jaskinią i spławiają do Leśnej Rzeki.

Serdeczne powitanie

Krasnoludy i Bilbo docierają do Długiego Jeziora, nad brzegiem którego znajduje się miasto Esgaroth. Thorin zostaje ugoszczony na balu i zdradza ludziom swoją misję odzyskania Samotnej Góry, co ma przywrócić złote czasy.

Na progu

Drużyna rusza dalej, dociera do ruin miasta Dal. Biblo odnajduje wejście do Samotnej Góry, ale nie można go w żaden sposób otworzyć. Jesień i głód coraz bardziej dja się wszystkim we znaki. W końcu przypominają sobie wróżbę i odnajdują zamek w ziemi, a następnie otwierają drzwi.

Na zwiadach w obozie wroga

Niewidzialny Hobbit odnajduje smoka śpiącego na górze złota. Niechcący budzi go i powoduje jego gniew. Bilbo odkrywa jednak czułe miejsce smoka pod lewą piersią. Jednocześnie jednak wyjawia smokowi cel przybycia krasnoludów. Rozwścieczony Smaug zamierza spalić pobliskie miasto i wylatuje z jaskini.

Smauga nie ma w domu

Smok więzi krasnoludy w tunelu, zasypując wejście kamieniami. Drużyna odnajduje jednak wyjście. Po drodze Bilbo zabiera Arcyklejnot, a Krasnale zabierają trochę złota. Po wyjściu z jaskini wszyscy zapadają w sen, jednak Bilba niepokoi dziwne zachowanie ptaków.

Ogień i woda

Smaug podpala miasto. Jednak jeden z łuczników, Bard dowiaduje się od drozda, że czułe miejsce smoka znajduje się pod jego lewą piersią i zabija go. Smok wpada do jeziora i wciąga ze sobą Barda. Ten jednak się ratuje i zostaje obwołany królem Dal.

Chmury się zbierają

Tymczasem kruk Roak wyjawia krasnoludom, że smok został wprawdzie zabity, ale ludzi ei elfy zmierzają przywłaszczyć sobie skarb i zdążają w stronę Samotnej Góry. Doradza im również, by nie słuchali władcy miasta, ale Barda. Krasnoludy budują więc fortyfikacje, a Thorin wysyła kruka po posiłki do swojego kuzyna Daina, który ma się zjawić z krasnoludami na odsiecz. Ludzie docierają do Samotnej Góry, ale krasnoludy nie chcą oddać skarbu. Negocjacje z Bardem nie przynoszą rezultatu.

Nocny złodziej

Thorin poszukuje Arcyklejnotu i ogłasza, że srogo ukarze tego, kto go zabrał. Hobbit nie oddaje jednak go krasnoludom. Nocą Bilbo udaje się do obozu ludzi i oddaje im Arcyklejnot, a także wyjawia, że zbliżają się oddziały Daina. Potem zaś wraca do krasnoludów. Po drodze spotyka Gandalfa w przebraniu starca, który chwali jego postępowanie.

Chmury pękają

Król elfów i Bard zjawiają się pod Samotną Górą i pokazują Thorinowi Arcyklejnot. Bilbo zaś wyjawia, że to on go wykradł. Thorin chce go zabić, ale ratuje go Gandalf. Wódz krasnoludów odsyła Bilbo do domu, ale ten przechodzi na stronę ludzi i elfów. Następnego dnia zjawia się oddział 500 krasnoludów Daina. Tuż przed bitwą Gandalf zdrada jednak wszystkim, że niedługo Samotna Góra zostanie zaatakowana przez Bolga, syna Wielkiego Goblina i wargów. Wszyscy postanawiają się więc zjednoczyć i bronić skarbu. Rozpoczęła się wielka bitwa, podczas której Bilbo zakłada niewidzialny pierścień i chowa się w bezpiecznym miejscu, ale mdleje uderzony kamieniem w głowę.

Droga powrotna

Kiedy Hobbit odzyskuje przytomność jest już po bitwie. Gandalf zabiera go do Thorina, który przeprawa sza Bilbo, a następnie umiera. Okazuje się, że bitwa została wygrana przez ludzi i krasnoludów dzięki pomocy Beorna, który zabił Bolga. Thorin zostaje pochowany z mieczem i Arcyklejnotem. Wszyscy dzielą się skarbem, a Bilbo bierze szkatułkę ze złotem i srebrem. Elfy i krasnoludy udają się w drogę powrotną przez Mroczną Puszczę. W trakcie podróży Hobbit oddaje królowi elfów naszyjnik w rekompensacie za kradzież jego zapasów.

Ostatni akt

Gandalf zdradza Bilbo, że kiedy go nie było, wraz z dobrymi czarnoksiężnikami wypędzili z puszczy złego czarnoksiężnika. W końcu Hobbit powraca do swojego domu i opowiada przyjaciołom o swoich przygodach.

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 1 =
Ania Kowalska
2020-04-16 14:44:17
Fajne streszczenie :))
Aniaaaaa07
2015-12-14 16:13:33
Kocham Hobbita
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55