Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Halina Rudnicka, Uczniowie Spartakusa – streszczenie

Ostatnio komentowane
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Szkoda komentować...
Vaspov • 2019-12-12 14:21:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bohaterem utworu Haliny Rudnickiej jest Kalias, trzynastoletni chłopiec, który wraz z rodziną żyje w Atenach. Któregoś dnia napadli na nich piraci Miliona. Chłopiec wraz z matką zostali zabrani do niewoli i sprzedani na targu niewolników. Kalias trafił do domu Kwintusa Waryniusza, a matkę sprzedano pewnemu włoskiemu bogaczowi – syn obiecał, że kiedyś przybędzie i ją wyzwoli. U swojego właściciela pobierał nauki odpowiedniego zachowania i służby. Zaprzyjaźnił się wówczas z kilkoma innymi uczniami. Podczas jednej z uczt, na której  Kalisas miał usługiwać gościom, zdarzył się wypadek – wylał wino, za co został ukarany - musiał wypasać świnie.

Od tamtej pory głównym zajęciem Kaliasa było doglądanie trzody. Świnie jdnak zaczęły zdychać i całą winą znów obarczono chłopaka. Dostał od właściciela wiele batów, aż utracił przytomność. Gdy ją odzyskał postanowił uciec, zabierając ze sobą psa.

Ruszył w drogę do Kapui jednak podróż była trudna, Kalias nie miał nic do jedzenia, spotkał jednak po drodze wieśniaków, który zaproponowali mu posiłek. Pozostawił dziewczynce psa i ruszył dalej, już całkiem sam. Podczas ulewy wpadł w przepaść i został poważnie ranny – odratowali go Spartakus i Solion,

Polecamy również:

 • Małgorzata Strzałkowska – biografia, książki

  Autorka urodziła się 18 stycznia 1955 roku w Warszawie. To polska pisarka i ilustratorka książek dla dzieci. W Warszawie ukończyła edukację podstawową, a następnie rozpoczęła studia bibliotekoznawcze w Łodzi. Więcej »

 • Maciej Wojtyszko – biografia, książki

  Maciej Wojtyszko urodził się 16 kwietnia 1946 roku w Warszawie. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, autorem licznych sztuk i komiksów. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Więcej »

 • Małgorzata Piekarska – biografia, książki

  Pisarka urodziła się 24 lipca 1967 roku w Warszawie. Jest również dziennikarką prasową i telewizyjną. Debiutowała w 1986 roku, kiedy w czasopiśmie „Okolice” opublikowała swoje opowiadania. W Telewizji Polskiej natomiast emitowane były jej reportaże. Więcej »

 • Siergiej Michałkow – biografia, książki

  Michałkow urodził się w Moskwie 13 marca 1913 roku. Był rosyjskim poetą i bajkopisarzem o pochodzeniu ziemiańskim. Twórca napisał wiele książek dla dzieci i młodzieży, ale jest również autorem słów do hymnu Rosji oraz Związku Radzieckiego. Więcej »

 • Gösta Knutsson – biografia, książki

  Gosta Knutsson był radiowcem i pisarzem szwedzkiego pochodzenia. Urodził się  Sztokholmie 12 października 1908 roku. Jego ojciec był kupcem, jednak Gosta od małego interesował się literaturą. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =