Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Halina Rudnicka, Uczniowie Spartakusa – streszczenie

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bohaterem utworu Haliny Rudnickiej jest Kalias, trzynastoletni chłopiec, który wraz z rodziną żyje w Atenach. Któregoś dnia napadli na nich piraci Miliona. Chłopiec wraz z matką zostali zabrani do niewoli i zostali sprzedani na targu niewolników. Kalias trafił do domu Kwintusa Waryniusza, a matkę sprzedano pewnemu włoskiemu bogaczowi – syn obiecał, że kiedyś przybędzie i ją wyzwoli. U swojego właściciela pobierał nauki odpowiedniego zachowania i służby. Zaprzyjaźnił się wówczas z kilkoma innymi uczniami. Podczas jednej z uczt, na której miał Kalisas miał usługiwać gościom zdarzył się wypadek – wylał wino, za co został ukarany, musiał wypasać świnie.

Od tamtej pory głównym zajęciem Kaliasa było doglądanie trzody. Świnie zaczęły zdychać i całą winą znów obarczono chłopaka. Dostał od właściciela wiele batów, aż utracił przytomność. Gdy ją odzyskał postanowił uciec, zabierając ze sobą psa.

Ruszył w drogę do Kapui jednak podróż była trudna, Kalias nie miał nic do jedzenia, spotkał jednak po drodze wieśniaków, który zaproponowali mu posiłek. Pozostawił dziewczynce psa i ruszył dalej, już całkiem sam. Podczas ulewy wpadł w przepaść i został poważnie ranny – odratowali go Spartakus i Solion,

Polecamy również:

 • Małgorzata Strzałkowska – biografia, książki

  Autorka urodziła się 18 stycznia 1955 roku w Warszawie. To polska pisarka i ilustratorka książek dla dzieci. W Warszawie ukończyła edukację podstawową, a następnie rozpoczęła studia bibliotekoznawcze w Łodzi. Więcej »

 • Jerzy Szaniawski – biografia, książki

  Jerzy Szaniawski urodził się 10 lutego 1886 roku w Zegrzynku. Był autorem dramatów, powieści, członkiem Polskiej Akademii Literatury. Więcej »

 • Maciej Wojtyszko – biografia, książki

  Maciej Wojtyszko urodził się 16 kwietnia 1946 roku w Warszawie. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, autorem licznych sztuk i komiksów. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Więcej »

 • Małgorzata Piekarska – biografia, książki

  Pisarka urodziła się 24 lipca 1967 roku w Warszawie. Jest również dziennikarką prasową i telewizyjną. Debiutowała w 1986 roku kiedy w czasopiśmie „Okolice” opublikowała swoje opowiadania. W Telewizji Polskiej natomiast emitowane były jej reportaże. Więcej »

 • Artur Oppman – biografia, książki

  Artur Oppman urodził się 14 sierpnia 1867 roku w Warszawie. Jest przedstawicielem poezji młodopolskiej, publicystą,  a także redaktorem. Pisarz pochodził z mieszczańskiej rodziny niemieckiej, która do Polski przybyła w 1807 roku. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =