Fantasy to gatunek literacki (także filmowy), w którym motywy magiczne/nadprzyrodzone stanowią pierwszorzędny składnik fabuły, myśl przewodnią. Poniżej przedstawiamy definicję powieści fantasy, jej cechy i przedstawicieli.
Powieść fantasy - definicja
Powieść fantasy to odmiana literatury fantastycznej (występująca np. obok science-fiction, social-fictiion, political fiction), w której świat przedstawiony z jednej strony nosi znamiona realistyczne (ma konkretny, uszczegółowiony charakter), z drugiej natomiast znacząco różni się od rzeczywistości.
Cechy powieści fantasy
Czasoprzestrzeń powieści fantasy, w przeciwieństwie np. do naukowej wersji fantastyki, zbliża się do rzeczywistości mitu i baśni, często korzysta z folklorystycznych obyczajów i wierzeń. Ważną płaszczyzną odniesienia dla literatury fantasy są kultury archaiczne – ich obyczajowość i mitologia, np. kultura celtycka. Fabuła obfitująca w niezwykłe wydarzenia i zwroty akcji najczęściej dotyczy uniwersalnych problemów walki dobra ze złem. Główna postać to często bohater mesjański, którego zadaniem jest uratowanie świata zagrożonego zagładą.
Przedstawiciele powieści fantasy i przykłady dzieł
Najsłynniejszym przedstawicielem gatunku był John Ronald Tolkien (cykl „Władca pierścieni”, „Hobbit”). Niejednokrotnie powieść fantasy przyjmuje postać literatury dla dzieci i młodzieży - na przykład „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. Innymi popularnymi książkami tego nurtu są „Pieśń ognia i lodu” George’a R. Martina, „Czarnoksiężnika z archipelagu” Ursuli K. Le Guin.
W literaturze polskiej nurt fantasy reprezentuje między innymi proza Andrzeja Sapkowskiego (Saga o Wiedźminie, trylogia husycka).