Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czasoprzestrzeń

Czas i przestrzeń są fizyce klasycznej traktowane jako wielkości niezależne od siebie. Zjawiska fizyczne (zdarzenia) zachodzą tu w określonym miejscu przestrzeni i ściśle zdefiniowanym czasie, którego tempo upływu jest stałe i w żaden sposób niezależny od wyboru układu odniesienia (czyli od współrzędnych przestrzennych).

Jednak, jak wynika z przedstawionych wcześniej rozważań na temat dylatacji czasu i kontrakcji długości, w szczególnej teorii względności czas i przestrzeń są ściśle ze sobą powiązane - tworzą tzw. czasoprzestrzeń. Czasoprzestrzeń jest czterowymiarowa - składa się z trzech współrzędnych przestrzennych (x, y, z) oraz ze współrzędnej czasowej (ct). Czasoprzestrzeń jest absolutnym zbiorem zdarzeń, które mogą zostać przedstawione na tzw. diagramach czasoprzestrzennych Minkowskiego.
Na powyższym diagramie przedstawiono linie świata (ciągłe i uporządkowane zbiory zderzeń czasoprzestrzennych) dla czterech różnych cząstek. Dla uproszczenia podano tylko jedną współrzędną przestrzenną – x.
Cząstka pierwsza spoczywa – nie zmienia się jej współrzędna przestrzenna. Cząstki druga i trzecia poruszają się odpowiednio ruchami jednostajnym i przyspieszonym. Linia czwarta jest linią świata fotonu. Jej nachylenie względem przestrzennej jest stałe, co oznacza skończoną wartość prędkości światła. Nachylenia linii świata cząstek nie mogą być większe od nachylenia linii świata fotonu, gdyż nie można przekroczyć prędkości światła.  

Zobacz również

 • Stożek świetlny - pojęcie

  Stożek świetlny jest powierzchnią ograniczoną liniami świata fotonu, która dzieli czasoprzestrzeń na 3 obszary. Są to przeszłość i przyszłość danego zdarzenia oraz obszar, który nie jest związany z tym zdarzeniem.

  Więcej

Losowe zadania

 • Zaproponuj sposób rozdzielenia mieszaniny jonów ołowiu(II), magnezu oraz baru

  Na zajęciach chemii nieorganicznej otrzymałeś zadanie rozdzielenia z roztworu mieszaniny jonów Pb2+, Mg2+ oraz Ba2+ w postaci osadów. Korzystając z tabeli rozpuszczalności zaproponuj schemat postępowania w celu wydzielenia z roztworu każdego kationu w postaci osadu, uwzględniając niezbędne odczynniki oraz sprzęt laboratoryj...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Ułóż zdania współrzędnie złożone

  Ułóż zdania współrzędnie złożone podanych typów:   Wynikowe Rozłączne Przeciwstawne Łączne Przeciwstawne Wynikowe Łączne Rozłączne

  2 Odpowiedz Więcej
 • Cechy bakterii

  Stwórz krótki opis bakterii uwzględniają takie informacje jak: - obecność lub brak jądra i ściany komórkowej - miejsce występowania - formy morfologiczne - sposób odżywiania się, - sposób oddychania - sposób rozmnażania 

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy grzybów

  Stwórz krótki opis grzybów uwzględniają takie informacje jak: - obecność lub brak jądra i ściany komórkowej - miejsce występowania- sposób odżywiania się, - sposób oddychania - sposób rozmnażania

  0 Odpowiedz Więcej
 • Równanie ruchu ciężarka na sprężynie

  Napisz równanie ruchu ciężarka o masie 0,02kg przymocowanego do sprężyny, który wykonuje drgania harmoniczne w poziomej płaszczyźnie z amplitudą 10cm, współczynnik sprężystości sprężyny wynosi 1 N/m.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28