Szczególna teoria względności

Opublikowana w 1905 roku przez Alberta Einsteina szczególna teoria względności jest obecnie podstawową teorią fizyki współczesnej. Porusza ona zagadnienia związane z poruszającymi się układami odniesienia i transformacjami pomiędzy nimi.

Teoria ta dotyczy tylko układów inercjalnych tzn. układów nie będących pod działaniem żadnych sił, a więc układów poruszających się ruchem jednostajnym prostoliniowym, w których spełnione są zasady dynamiki Newtona.

U podstaw szczególnej teorii względności leży fakt, że prędkość rozchodzenia się informacji w przyrodzie (prędkość sygnału oddziaływania) nie jest nieskończona. Jej wartość jest stałą uniwersalną równą prędkości światła w próżni c ≈ 3•108m/s. Istnienie prędkości absolutnej powoduje pojawienie się wielu, na pierwszy rzut oka bardzo dziwacznych zjawisk, do których zaliczyć należy: dylatację czasu, kontrakcję długości i relatywistyczny wzrost masy ciała.  

Polecamy również:

  • Doświadczenie Michelsona-Morleya

    Celem doświadczenia Michelsona-Morleya było sprawdzenie wpływu ruchu źródła światła na wartość prędkości rozchodzenia się światła oraz sprawdzenie istnienia eteru, czyli hipotetycznej substancji, wypełniającej całą przestrzeń i będącej nośnikiem fali elektromagnetycznej. Koncepcja eksperymentu opierała się... Więcej »

  • Postulaty Einsteina

    Stworzona  przez Alberta Einsteina szczególna teoria względności opiera się na dwóch postulatach, które były wielokrotnie weryfikowane w różnego rodzaju eksperymentach. Nigdy jednak nie znaleziono żadnego od nich odstępstwa. Więcej »

  • Transformacja Lorentza

    Transformacja Lorentza jest układem równań, które wyrażają związek pomiędzy zmiennymi przestrzennymi i czasowymi w różnych inercjalnych układach odniesienia. Pozwalają one wyznaczyć współrzędne czasoprzestrzenne ciała w dowolnym układzie inercjalnym, pod warunkiem, że znane odpowiednie... Więcej »

  • Czasoprzestrzeń

    Czas i przestrzeń są fizyce klasycznej traktowane jako wielkości niezależne od siebie. Zjawiska fizyczne (zdarzenia) zachodzą tu w określonym miejscu przestrzeni i ściśle zdefiniowanym czasie, którego tempo upływu jest stałe i w żaden sposób niezależny od wyboru układu odniesienia (czyli od... Więcej »

  • Równoważność masy i energii

    W fizyce klasycznej obowiązują dwie, niezależne od siebie zasady zachowania: masy i energii. Obydwie zasady są jednak przypadkiem szczególnym i są spełnione jedynie w warunkach, gdy wymiana energii pomiędzy układem a jego otoczeniem jest na tyle mała, że praktycznie nie zmienia się masa tego układu.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02