Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rzut poziomy

Rzut poziomy to ruch ciała znajdującego się na początku na pewnej wysokości (h), któremu nadano prędkość w kierunku poziomym (v0).


Jeżeli założymy, że ruch ten odbywa się bez żadnych oporów (np. ciało porusza się w próżni), to   jest on przykładem ruchu złożonego z dwóch rodzajów ruchów tj.:


1.    Ruchu jednostajnego, który odbywa się w kierunku poziomym z prędkością v0.
2.    Ruchu jednostajnie przyspieszonego z przyspieszeniem ziemskim (g) w kierunku pionowym (spadek swobodny).


 
W dowolnej chwili wypadkowa prędkość ciała jest styczna do toru ruchu, a jej wartość można wyznaczyć z twierdzenia Pitagorasa:


v _{w}= \sqrt{v _{0} ^{2}+v _{g} ^{2}    }   , gdzie vg to prędkość w ruchu jednostajnie przyspieszonym bez prędkości początkowej z przyspieszeniem ziemskim (g) czyli:

v _{g}=g \cdot t
 
Zasięg rzutu (z) jest równy drodze pokonanej ruchem jednostajnym z prędkością v0 w czasie t równym czasowi spadku ciała z wysokości h, więc:

z=v _{0} \cdot t
 
Aby znaleźć czas spadku ciała z wysokości h, należy przeanalizować ruch ciała w kierunku pionowym. Wzdłuż osi y mamy do czynienia  ze spadkiem swobodnym, więc droga przebyta przez ciało w tym wymiarze jest równa:

h= \frac{g \cdot t ^{2} }{2}
 
Z powyższego równania można wyznaczyć czas spadku ciała, czyli całkowity czas trwania ruchu:

t= \sqrt{ \frac{2h}{g} }
 
To z kolei

Zobacz również

  • Rzut ukośny

    Rzut ukośny to ruch ciała, któremu nadano prędkość (v0) skierowaną pod pewnym kątem () do poziomu. Jeżeli założymy, że ruch ten odbywa się bez żadnych oporów (np. ciało porusza się w próżni), to jest on przykładem ruchu złożonego z trzech rodzajów ruchów tj.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Synod w Jamni zaczyna być podważany jako niezaistniały.
Marcin • 2020-08-01 22:23:11
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28